REKLAMA

Wasze sprawy

Kradną przez SMS-y

Opublikowano 16 lipca 2021, autor: jb

Dopłać brakujące kilka złotych do rachunku albo odetną ci prąd. Po takiej wiadomość, niejeden klika w link w telefonie. I traci.

W ostatnim czasie takie SMS-y rozsyłane są od rzekomej spółki PGE jako informacja o płatnościach za prąd.

– To bezczelna próba oszustwa! – denerwuje się Marek Łozowski z Iłowej, którego ktoś chciał naciągnąć na dopłatę do rachunku za prąd.

Pan Marek dostał SMS-a o brakującej kwocie i konieczności dopłaty w niedzielę, 11.07., przed 23:00. Wiadomość została wysłana ze zwykłego numeru telefonu komórkowego.

– Już sam fakt, że w taki dzień i o takiej porze, może świadczyć o tym, że to nie jest wiadomość od prawdziwej spółki PGE – mówi. – Postanowiłem nagłośnić sprawę, bo ktoś może faktycznie dać się nabrać. Ja jestem szczególnie wyczulony na takie akcje, od kiedy moi teściowie zostali oszukani przez firmę podającą się za telekomunikacyjną. Dzisiaj większość ludzi korzysta z telefonów, przez SMS załatwia się szybko dużo spraw. Czasami ktoś chciałby od ręki zapłacić taki rachunek, żeby mieć go z głowy, a może się nieprzyjemnie naciąć – mówi.

Klikniesz i tracisz

SMS-y od rzekomej spółki PGE zawierają informację, że należy dopłacić niewielką – kilkuzłotową kwotę do rachunku, bo w przeciwnym razie zostanie nam odłączony prąd. W tej samej wiadomości podany jest link do płatności. Kto zalogował się przez podany link do swojego banku, stracił pieniądze z konta. Spółka PGE nie rozsyła takich wiadomości za pomocą SMS-ów.

– W związku z nasileniem działań, mających na celu wyłudzenie danych, PGE Polska Grupa Energetyczna prosi klientów i nie tylko, aby zachowali szczególną ostrożność i stosowali podstawowe zasady bezpieczeństwa w internecie. Przypomina również, że nie należy klikać w linki do nieznanych i niezaufanych stron ani tym bardziej podawać swoich danych osobowych – czytamy w oficjalnym komunikacie.

W naszym województwie kradzieże pieniędzy przez SMS-y odnotowano w ubiegłym tygodniu w Gorzowie Wielkopolskim.

– Wszyscy powinni być czujni i nie klikać w podejrzane linki, bo mogą przez to stracić wszystkie pieniądze z konta – ostrzega sierż. Arkadiusz Szlachetko, zastępca oficera prasowego KPP w Żaganiu. – Zgłaszano nam podobne oszustwa przez portal OLX, gdzie sprzedający dostawał od kupującego link do rzekomej szybkiej zapłaty i właśnie przez SMS miał potwierdzić odbiór przelewu, a tak naprawdę zgadzał się na wypłatę pieniędzy z własnego konta – dodaje.

Napisz komentarz »