REKLAMA

Wasze sprawy

Jedno drzewo to tlen dla trojga ludzi

Opublikowano 09 lipca 2021, autor: nk

Budowania tak, żeby nie robić spustoszenia w środowisku naturalnym, żądają żarscy ekolodzy. Sprzeciwiają się wycince kolejnych drzew w mieście w związku z przebudową ul. Artylerzystów.

Pod topór pójdą kolejne drzewa w Żarach. Ekolodzy alarmują, że każde drzewo produkuje tlen dla co najmniej trzech mieszkańców miasta. A jakość powietrza w Żarach od lat jest zła.

Drzewa mają paść przy okazji przebudowy ul. Artylerzystów i budowy ronda. Pod topór pójdzie 11 drzew, w tym lipy, dąb i kasztanowiec oraz kilka krzewów. Jedno z drzew rośnie przy żłobku, pozostałe wzdłuż ul. Artylerzystów.

Czerpiemy korzyści

– Nie wszyscy z nas uwielbiają naturę w mieście i nie wszyscy codziennie – jak ja – tęsknią za nią w miejskim środowisku, asfaltowym, betonowym i pełnym hałasu, ale wszyscy czerpiemy z niej zyski zdrowotne, ekonomiczne i społeczne – bez względu na to, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie – przekonuje Remigiusz Krajniak, prezes Fundacji Eko-Lubusz.

Na drzewach wytypowanych do wycinki pojawiły się klepsydry, na których można przeczytać „Ś.P. Drzewo. Starosta żarski skazał mnie na śmierć. Gdy umrę zabiorę tlen dla trojga ludzi”.

Naturalny oczyszczacz

– Apelowaliśmy i rozmawialiśmy ze starostą o przesadzeniu drzew, lecz nie wysłuchano strony społecznej i nic nie zrobiono, aby ratować „oddech, każdy oddech” dla mieszkańców – mówi R. Krajniak.

Jedno z drzew przeznaczonych do wycięcia znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miejskiego żłobka. Najważniejszych urzędników, którzy nie mieszkają w mieście, najwyraźniej to nie obchodzi.

– Czy Józef Radzion, starosta żarski we współpracy z Danutą Madej, burmistrzem Żar skazuje dzieci, te dzieci ze żłobka, na trucie przez spaliny samochodów? – zastanawia się R. Krajniak, który wysłał zapytanie do dyrekcji żłobka dotyczące oczyszczaczy powietrza. Odpowiedź brzmiała „Żłobek nr 3 nie posiada oczyszczaczy powietrza i nie planuje ich zakupu”.

Napisz komentarz »