REKLAMA

Samorząd

Sprawdź, jak cię pomierzyli

Opublikowano 09 lipca 2021, autor: bj

Jesteś właścicielem nieruchomości w gminie Tuplice lub Jasień? Sprawdź, jakie pomiary zrobił na twojej działce geodeta. Może to mieć wpływ na wysokość twoich podatków.

Pomiary z drona, zarządzone przez starostę, wykonane zostały w Tuplicach, a także w granicach Łazów, Czernej i Chełmicy.

Sprawa dotyczy też mieszkańców gminy Jasień – Bronic, Golina, Jasionnej, Jabłońca, Jurzyna, Lisiej Góry, Lipska Żarskiego, Zieleńca oraz działek z obrębów przyległych.

Pracami zajmuje się Geomap z Zielonej Góry. Geodeci spotkają się wkrótce z mieszkańcami – we wtorek, 13.07. i w środę, 14.07. z mieszkańcami Tuplic i okolic (w GOK), a od 19.07. do 23.07. – z mieszkańcami gminy Jasień (w M-GOK).

– Staraliśmy się tak ułożyć spotkania, by jednocześnie pojawili się sąsiedzi konkretnych działek – mówi Jarosław Błaszczyk z firmy Geomap.

Chodzi o to, by ewentualne wątpliwości co do działek wyjaśniać z najbliższymi sąsiadami, dlatego warto wziąć ze sobą dokumenty, np. wyrysy z map. To ważne, bo może się okazać, że nasza działka jest większa, niż dotychczas wynikało to z dokumentów.  Dlaczego?

– Kiedyś powierzchni gruntów była wyliczana w arach, teraz jest to robione z dokładnością do metra kwadratowego. Może być tak, że komuś o kilka czy kilkadziesiąt metrów nieruchomość się zwiększy lub zmniejszy- tłumaczy starosta Józef Radzion. Były już przypadki, że te różnice dochodziły do 500 metrów. 

Zmienią podatki

Celem aktualizacji jest także sprawdzenie budynków – czy wszystkie są w ewidencji albo jakie jest ich przeznaczenie. To ma znaczenie, bo inaczej jest opodatkowany garaż, a inaczej pomieszczenia gospodarcze z przeznaczeniem na płody rolne.

– To będzie do wglądu podczas wyłożenia dokumentów. Informacje o tym będą podawane na stronie internetowej Starostwa Powiatowego, a także w prasie lokalnej, bo taki obowiązek wynika z przepisów. Z doświadczenia wiem, że w powiecie żarskim dodatkowo o odczytania takich ogłoszeń są proszeni księża – dodaje J. Błaszczyk.

Po zakończeniu konsultacji dane zostaną przekazane do prowadzonej przez powiat ewidencji.

– Wówczas może się zdarzyć, że właściciele nieruchomości, gdzie zostaną naniesione korekty, otrzymają nowe decyzje podatkowe. Kwota może się zmniejszyć lub zwiększyć. I po to właśnie jest wyłożenie dokumentów, żeby każdy mógł sprawdzić, czy jego nieruchomość została dokładnie zmierzona. O ile wykazany zostanie błąd, można to skorygować bez żadnych kosztów dla mieszkańca – wyjaśnia J. Błaszczyk.

Potem będzie to już można zrobić tylko na indywidualny wniosek i po opłaceniu geodety, co może kosztować nawet 2 tys. zł.

Szczegółowe informacje pod nr tel. 609 701 590.

Napisz komentarz »