REKLAMA

Samorząd

Taka koncepcja na zamek

Opublikowano 02 lipca 2021, autor: nk

Urząd Stanu Cywilnego, winiarnia, mieszkanie służbowe i pokoje dla artystów – żarscy urzędnicy przedstawili koncepcję zagospodarowania zamku. Teraz mają wypowiedzieć się mieszkańcy.

Żarski zamek to ruina, ale urzędnicy mają plan, żeby go przywrócić do używalności. Właśnie przedstawili koncepcję zagospodarowania poszczególnych części zabytku. W koncepcji uwzględniono kilka funkcji, jakie ma spełniać zamek.

Kultura

Pierwsza to funkcja kulturalna. I tu plan urzędników jest taki, by na parterze i pierwszym piętrze dwie duże sale zamkowe z zapleczami służyły jako miejsce koncertów kameralnych, konferencji, spotkań, wystaw, głównie poświęconych Telemannowi. Duża sala z pierwszego pietra miałaby także być wykorzystywana jako sala ślubów i uroczystości cywilnych.

Turystyka

W ramach funkcji turystycznej planuje się wykorzystanie odrestaurowanej wieży zamkowej jako punktu widokowego połączonego z mini ekspozycjami historycznymi usytuowanymi na poszczególnych piętrach zabytku. W budynku bramnym znajdować się będzie punkt informacji turystycznej i promocji miasta. Pomieszczenia będą użyczone bądź wynajęte PTTK albo agencji turystycznej. Planuje się także w późniejszym czasie zlokalizowanie w zamku na drugim piętrze i w stropodachu kilku pokojów, które umożliwiałyby noclegi dla twórców.

Urząd

W funkcji komunalnej planuje się zlokalizować na pierwszym piętrze Urząd Stanu Cywilnego. Będzie to miejsce ślubów i przechowywania archiwów urzędu.

Motel i winiarnia

W zamku zlokalizowana zostanie kawiarnia/bar/lobby (na parterze), a w przyszłości w części drugiego pietra oraz stropodachu – motel z kilkunastoma miejscami noclegowymi, który będzie prowadzony przez firmę zewnętrzną. Piwnice w części mogą także być wykorzystane na działalność gastronomiczną (np. winiarnia) przez firmę zewnętrzną.

Mieszkańcy mogą wypowiedzieć się na temat przedstawionej koncepcji w ramach konsultacji społecznych.

Szacowany koszt remontu zamku to nawet 50 mln zł.

Napisz komentarz »