REKLAMA

Samorząd

Więcej dla sołtysów

Opublikowano 02 lipca 2021, autor: jb

O podwyżkę diet sołtysów z gminy Wymiarki zawnioskowała najmłodsza spośród nich, Kamila Biórka (21 l.)

Sama sołtyską jest od marca ubiegłego roku. Na ostatniej sesji (24.06.) zwróciła uwagę na wysokość diet sołtysów i poprosiła o podwyżkę.

– Robimy, co w naszej mocy, ale 89 zł miesięcznie to naprawdę nie jest wysoka kwota. Moim zdaniem dieta powinna być wyższa. Jest nas w gminie sześcioro sołtysów, myślę, że warto nas docenić – mówiła.

– Ja doceniam aktywność sołtysów, kwestia ustalenia diet jest jednak w gestii Rady Gminy. Jak radni zawnioskują o podwyżkę, to my się do tego odniesiemy – odpowiedział wójt Lech Miszewski.

– 89 zł to jest śmieszna dieta. Do kolejnej sesji warto by policzyć, o ile jesteśmy w stanie ją podnieść i ile to będzie kosztować w skali roku – zauważył radny Jerzy Niezgócki.

Przewodnicząca Rady Gminy, Izabela Mierzwa, zobowiązała się, że przekaże wniosek K. Biórki do dyskusji na komisję radnych, poprosi o opinię z Urzędu Gminy, by móc w tej sprawie potem zagłosować.

Na swój koszt

Stawki dopiero będą przeliczane.

– Rada musi zaproponować kwotę, żebyśmy mogli sprawdzić, na ile nas stać. Już pewnie na następnym posiedzeniu będziemy o tym dyskutowali. Najmłodsza stażem i wiekiem sołtys nie bała się odezwać w tej sprawie, a muszę przyznać, że jest bardzo aktywna. Dieta sołtysa jest u nas symboliczna, a oprócz działania we wsi, oni też muszą np. zostawić swoje obowiązki, żeby przyjechać na sesję – mówi Regionalnej wójt.

K. Biórka przyznaje, że nie uzgadniała swojego wystąpienia z innymi sołtysami.

– Moim zdaniem 89 zł diety to kwota poniżająca i upokarzająca funkcję sołtysa. Dlatego postanowiłam coś z tym zrobić. Rozmawiałam z mieszkańcami mojej wsi i byli oburzeni. Mówili, że są zdziwieni i że sołtys jako głowa wsi zasługuje na coś więcej. 89 zł nie starcza nawet na dojazdy do gminy. Jeżeli we wsi wieszamy informacje o spotkaniach czy sesjach, to też drukujemy i robimy to na swój koszt. Dieta na to naprawdę nie wystarcza. Radni mają aż 400 zł diety, a sołtysi 89 zł, dlatego zdecydowałam się ten temat poruszyć – mówi Regionalnej K. Biórka.

Radni na początku kadencji podnieśli swoje diety z 200 do 400 zł miesięcznie. Kolejna sesja zaplanowana jest w gminie na 8 lipca.

Napisz komentarz »