REKLAMA

Komunikacja

Nie utwardzą drogi

Opublikowano 02 lipca 2021, autor: jb

Nie będzie w tym roku remontu drogi szutrowej w Rudawicy.

Gmina dostała na ten cel ponad 53 tys zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego, jednak radni nie zatwierdzili zmian w budżecie, by przekazać około 310 tys. zł na remont tej drogi. Na tyle oszacowano remont w kosztorysie, bo przetargu jeszcze nie ogłoszono.

Wniosek o wycofanie tych zmian z budżetu złożył radny Jan Daniszewski podczas sesji w czwartek, 24 czerwca.

– Ta inwestycja nie była planowana i nie ma jej w budżecie na 2021 rok. Z przerażeniem patrzę, jak w ekspresowym tempie wydaje pan pieniądze odłożone przez poprzednika. W taki sposób, to w przyszłym roku będzie już po oszczędnościach i będziemy musieli brać kredyty. Na początku roku było 10 mln zł nadwyżki budżetowej, a pan w sześć miesięcy wydał już 6 mln zł. Uważam, że czas powiedzieć kategorycznie stop. Najpierw wykonajmy zaplanowane zadania w budżecie, a potem pomyślmy o tych, których nie było w planach – mówił.

– Inwestycja nie była planowana, bo dopiero w tym roku Urząd Marszałkowski ogłosił nabór wniosków o przyznanie dotacji. Tego nie mogliśmy przewidzieć przy konstruowaniu budżetu. W tym roku otrzymaliśmy dofinansowanie, które przyjęliśmy, żeby zrobić drogę, na którą mieszkańcy czekają – odpowiadał wójt Leszek Ochrymczuk.

Chodzi o około 400 metrów drogi pomiędzy domami, prowadzącej do działek pod zabudowę, które gmina wystawiła na sprzedaż.

– Jeżeli pan twierdzi, że wydajemy pieniądze w tempie ekspresowym i jest pan przerażony, to ja zapewniam, że wszystko jest przejrzyste, transparentne. Dzięki m.in. pana głosom do tej pory nie mamy załatwionej sprawy gospodarowania odpadów i zatwierdzonej stawki opłat dla mieszkańców. A to robi dziurę w budżecie już na pół miliona złotych, które przepadło, a licznik bije i przynosi straty. Miesięcznie mieszkańcy wpłacają nam około 110 – 120 tys. zł za śmieci, a dostajemy faktury od odbiorcy po 170 tys. zł. To jest niegospodarność. Jeżeli pan trzyma pieniądze w skarpecie, to niech pan to robi, przy takiej inflacji za kilka lat będzie pan mógł z banknotów zrobić sobie wyklejankę, tyle będą warte – przekonywał wójt. 

Radni poparli wniosek J. Daniszewskiego większością 9 głosów.

– Mam nadzieję, że to wy powiecie mieszkańcom, że po prostu wyrzuciliście tę drogę z inwestycji – skwitował L. Ochrymczuk.

Napisz komentarz »