REKLAMA

Samorząd

Wieś bez sołtysa

Opublikowano 02 lipca 2021, autor: jb

Nie było chętnych do roli sołtysa wsi Mycielin (gm. Niegosławice).

Mieszkańcy na wyborach spotkali się w niedzielę, 27 czerwca, ale nie wybrali nikogo na to stanowisko. Wybory wyznaczono po śmierci byłego sołtysa Waldemara Hołowko.

Frekwencja nie była najgorsza, bo na 294 uprawnionych do głosowania, na zebranie przyszły 43 osoby. Zgłaszali różnych kandydatów na sołtysa, ale nikt nie zgodził się objąć tego stanowiska.

– To pierwsza taka sytuacja w historii gminy, żeby nie udało się wyłonić sołtysa, pomimo zgłaszanych kandydatów. Nie wiemy dlaczego. Sołtys we wsi jest bardzo potrzebny, bo do 30 września będzie musiał podpisać wniosek propozycji podziału pieniędzy w ramach funduszu sołeckiego na kolejny rok. Bez podpisu sołtysa, skorzystanie z takich pieniędzy może być potem niemożliwe – mówi sekretarz gminy Bartosz Krause.

Gmina ma teraz dwa miesiące na wyznaczenie kolejnej daty wyborów.

– Termin upływa nam 28 sierpnia. Mamy nadzieję, że do tego czasu, uda się wyłonić sołtysa wśród mieszkańców – dodaje B. Krause.

W najbliższą niedzielę, 4 lipca, sołtysa spróbuję wybrać mieszkańcy Przecławia. Tam pod koniec roku z tego stanowiska zrezygnowała Danuta Borejko. Zebranie sołeckie w sali wiejskiej zaplanowano od godz. 11:00.

Napisz komentarz »