REKLAMA

Kultura, Oświata

Upamiętnili nauczyciela

Opublikowano 02 lipca 2021, autor: jb

Hala sportowa przy Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu nosi nazwę im. Jana Olejarza.

Jan Olejarz, który zmarł w 2010 roku, to wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego w ZSTiL. Na pomysł uhonorowania byłego nauczyciela wpadli absolwenci szkoły, m.in. Krzysztof Romankiewicz, który dziś jest starostą zielonogórskim.

Choć tablica pamiątkowa w szkole zawisła już w grudniu, dopiero pod koniec czerwca sytuacja epidemiczna w kraju pozwoliła na zorganizowanie uroczystości.

Tablicę nadającą nazwę hali odsłoniła żona J. Olejarza, Maria Teresa, w towarzystwie syna Jacka.

Jego drugi syn, Wojciech Olejarz, był w tym czasie w Warszawie na zawodach sportowych ze swoimi podopiecznymi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, bo dziś sam uczy wychowania fizycznego.

– Zwyciężyła we mnie odwieczna miłość do sportu. Gdy po studiach z animacji społeczno-kulturalnej wróciłem do Żagania, zatrudniłem się w internacie dawnego „Włókiennika”, pomagałem też ojcu organizować różne imprezy dla miasta i powiatu, ale także dla szkolnego związku sportowego. Wtedy zdecydowałem, że ciągnie mnie najbardziej do wychowania fizycznego i zrobiłem właściwe studia. Do dzisiaj lubię, to co robię – mówi W. Olejarz.

Rodzina pana Jana jest wdzięczna za jego uhonorowanie.

– To naprawdę super historia, że pamiętają o nim po tylu latach. Mama bardzo się wzruszyła. Dla mnie to szczególna sala, szczególny człowiek. Ja się wychowałem na tej sali. Wracałem ze szkoły i u ojca spędzałem czas do wieczora – mówi W. Olejarz.

J. Olejarz wychował wiele pokoleń sportowców. Do tych najbardziej znanych należy siatkarz Krzysztof Wójcik, który jako pierwszy w reprezentacji kraju grał na pozycji libero.

– Spod jego ręki wyszło wielu sportowców, ale przy nadawaniu tego imienia hali chodziło nam też o jego codzienną pracę. Prowadził zajęcia popołudniowe, prawie nie wychodził z hali. Sukcesy sportu szkolnego były na tyle duże, że z grupą młodzieży pojechali na olimpiadę w Moskwie w 1980 roku – mówi dyrektor ZSTiL Zbigniew Stebelski.

Napisz komentarz »