REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Bitwa polsko-amerykańska

Opublikowano 25 czerwca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Kilkunastu bywalców żagańskiego baru w okolicy Żelaznej starło się z amerykańskimi żołnierzami po sobotnim meczu polskiej reprezentacji w Mistrzostwach Europy (19/20.06.). Zwycięzców nie było, nie znaleziono też poszkodowanych. Po wymianie ciosów wszyscy rozeszli się w swoją stronę.

Do bójki doszło już po zamknięciu baru, w którym transmitowano mecz Polski z Hiszpanią, poza jego terenem, w okolicy mostów przy ul. Żelaznej.

– Informacje internautów i niektórych mediów są  nieprawdziwe. Do bójki doszło poza naszym barem, już po godz. 2.00 w nocy, gdy zamknęliśmy lokal – zapewnia właściciel. – Niestety, trafiły się jednostki, które psują swoim zachowaniem dobrą atmosferę, tworząc patologię, która prowadzi do zamknięcia Beachbaru.

Świadkowie opowiadają, że obok mostów było w tym czasie kilkanaście osób, ale nie wszyscy brali udział w bójce. – To było starcie Amerykanów z żagańską młodzieżą, wśród której może było kilku polskich żołnierzy, oczywiście w cywilu. Zaczęło się od słownych przepychanek, skończyło na wymianie ciosów z pięści i szarpaninie – opowiada jeden z nich. – Towarzystwo zaczęło się lać na skarpie między mostami. Zanim przyjechała policja, wszyscy się rozeszli.

Sierż. Arkadiusz Szlachetko z KPP Żagań przyznaje, że policja otrzymała zgłoszenie o bójce około godz. 3.30. Z informacji wynikało, że uczestniczy w niej większa liczba osób, dlatego ściągnięto większą ilość radiowozów, również z ościennych powiatów.

– Po dotarciu na miejsce pierwszego patrolu, żadnej bójki nie stwierdzono. Osoby, które miały brać udział w całym zajściu, musiały się oddalić. W tej sytuacji wsparcie zostało cofnięte – zaznacza rzecznik.

Następnego dnia policja sprawdzała, czy w szpitalach znajdują się poszkodowani w bójce. Żandarmeria Wojskowa nie prowadzi żadnego postępowania w tej sprawie, ze względu na brak zgłoszenia. W najbliższych dniach Amerykanie z grupy brygadowej zwanej IronHorse (czyli Żelazne Konie), w ramach rotacji wojsk USA w Polsce opuszczą Żagań i wrócą do swojej ojczyzny.

Napisz komentarz »