REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Zrobili nam wieś z Żagania

Opublikowano 25 czerwca 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Żagań będzie gospodarzem tegorocznych dożynek wojewódzkich i może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby święto plonów nie było tradycyjnie związane z wsią, a nie miastem.

Dożynki. Staropolski zwyczaj zamykający sezon zbierania plonów. Poświęcony wsi, nazywany świętem rolników, obchodzony po zakończeniu najważniejszych prac polowych. Co by na ten temat nie pisać, dożynki to typowo wiejskie święto. Urząd Marszałkowski postanowił zerwać z tą wielowiekową tradycją i dożynki zorganizować w mieście, a konkretnie w Żaganiu. No chyba że z perspektywy władz wojewódzkich Żagań to wcale nie miasto. A może to właśnie dlatego w Żaganiu ostatnio tak popularne zrobiły się kwietne łąki, w końcu wyglądają prawie jak mieniące się w słońcu łany zbóż.

Dożynki w Żaganiu

Żagań prawa miejskie ma od XIII wieku. Musiał je otrzymać, kiedy to książę Przemko nadał augustianom teren rozpoczętej budowy zamku książęcego znajdującego się w granicach miasta. W Urzędzie Marszałkowskim najwyraźniej o tym zapomnieli i uznali, że Żagań będzie idealnym miejscem, by zorganizować tutaj wojewódzkie święto rolników. W środę, 23.06., o tym podniosłym dla miasta fakcie poinformowano podczas spotkania w Pałacu Książęcym. Tego dnia burmistrz Andrzej Katarzyniec gościł Stanisława Tomczyszyna, wicemarszałka województwa, by poinformować go o atrakcjach, jakie miasto szykuje dla swoich mieszkańców i turystów na lato. Burmistrz dumnie wypinał pierś i opowiadał. Gdyby nie to, że każdy z nas w Żaganiu był choćby raz, to można by uznać, że to krajowe centrum turystyki. Wśród atrakcji, którymi burmistrz chwalił się podczas spotkania, wyświetlając wicemarszałkowi specjalne slajdy, znalazły się: bezpłatne wejście na pływalnię Arena dla uczniów szkół podstawowych i średnich mieszkających w Żaganiu, „Księżycowe piątki”, czyli nocne zwiedzanie Stalagu z przewodnikiem, Muzeum Obozów Jenieckich, Festiwal Filmowy z ŻPK, spływy kajakowe, „Kosmiczna Stefa Malucha” na boisku do koszykówki na Arenie, czyli bezpłatne animacje, gry i zabawy dla najmłodszych. A wielkim finałem wakacji mają być dożynki. No cóż, tylko czekać na pierwsze żagańskie zbiory. Ciekawe, czego to będą plony.

Napisz komentarz »