REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

To nie wojna, tylko wypadek

Opublikowano 25 czerwca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Czołgi żagańskiej 34. Brygady Kawalerii Pancernej stanęły w ogniu. Ale to nie wojna, tylko efekt zderzenia lawet na autostradzie w okolicy Szczecina!

Kolumna 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, w skład której wchodzą czołgi T-72  na wyposażeniu 34. BKPanc., wracała do Żagania z ćwiczeń na poligonie w Drawsku w sobotę, 19 czerwca. Kolumna składała się z sześciu pojazdów, jednego prowadzącego, jednego zamykającego oraz czterech zestawów niskopodwoziowych, transportujących czołgi T-72.

– Nagle kolumna zaczęła hamować, jeden z kierowców za późno zareagował i lawety najechały na siebie – informuje Bartosz Okoniewski,zastępca prokuratora ds. wojskowych poznańskiej Prokuratury Okręgowej.

Po zderzeniu czołgi stanęły w ogniu, do akcji wkroczyli strażacy. Dwa czołgi i jeden z zestawów niskopodwoziowych zostały zniszczone. W pożarze nikt nie ucierpiał. Autostrada A6 była zakorkowana aż do Puszczy Goleniowskiej. Ruch został przywrócony dopiero następnego dnia.

– Obie lawety zostały zabezpieczone, a miejsce kolizji poddane oględzinom przez prokuratora, przy udziale oddziału Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie – dodaje zastępca prokuratora. – Wszczęto dochodzenie o czyn z art. 172., par 2. kodeksu karnego, czyli nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, zagrażającym życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

Napisz komentarz »