REKLAMA

Samorząd

Nie mają na remonty

Opublikowano 25 czerwca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Sytuacja Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Żaganiu jest coraz gorsza. Brakuje pieniędzy nawet na najpilniejsze remonty mieszkań komunalnych.

Ze 1.190 mieszkań komunalnych tylko 166 znajduje się w budynkach, które w stu procentach są własnością ZGM-u. Pozostałe 1.024 mieszkania znajdują się w 329 budynkach, w których powstały wspólnoty.

– Coraz więcej wspólnot inwestuje w elewacje, termomodernizacje, wymiany dachów. Mając udziały we wspólnotach, musimy partycypować w kosztach remontów. Jesteśmy między młotem a kowadłem, bo z jednej strony patrzymy na interes miasta i zwiększenie wartości nieruchomości, z drugiej – na koszty. Na te remonty ZGM przekazuje około 1 mln zł rocznie na konta wspólnot mieszkaniowych – informuje Bogdan Fryze, dyrektor ZGM-u.

Zakład ma 117 lokali z zawartymi socjalnymi umowami najmu. Spośród nich 63 znajduje się w budynkach należących do miasta, 39 – w budynkach, w których istnieją wspólnoty.

– Większość budynków wymaga gruntowych remontów. Z uwagi jednak na bardzo niskie wpływy z najmu lokali, spowodowane ich niewielką ilości oraz niskim stanem, nie mamy możliwości przeprowadzania remontów z przychodów czynszowych – dodaje Fryze.

I tak, w ubiegłym roku z powodu braku pieniędzy ZGM nie wykonał remontu dachu na budynku przy ul. Rzeźnickiej 47, w tym prawdopodobnie wycofa się z wymiany dachu przy ul. Armii Krajowej 18. Jak zastrzega dyrektor, wszystko przez zbyt małą dotację z miasta, wynoszącą w tym roku 1 mln 69 tys. zł. Przez to zakład musiał wstrzymać nawet najpilniejsze remonty: przebudowę pieców kaflowych, wymianę instalacji, drzwi czy okien.

Napisz komentarz »