REKLAMA

Kultura, Oświata

Dworzec tętnił życiem

Opublikowano 25 czerwca 2021, autor: jb

Wystawę kolejową można w Żaganiu oglądać do września. Oficjalnie otwarto ją w sobotę, 19 czerwca.

Większość eksponatów pochodzi z prywatnego zbioru Sławomira Świniucha, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Kolei Ok1 z Żagania.

– Ta wystawa zbiegła się z 30-leciem mojej przygody z kolejnictwem. Jest tu do obejrzenia sporo zdjęć z lat 80. ubiegłego wieku. Autorem ich jestem ja i Artur Łobodziec. Wielu, nie tylko miłośników kolei, znajdzie tutaj coś ciekawego – mówi S. Świniuch, czynny maszynista i prezes Stowarzyszenia.

Jednym z najstarszych eksponatów na wystawie jest przedwojenna tablica z wejścia na pierwszy peron.

– Były na niej polskie napisy, ale okazało się, że tak naprawdę pochodzi sprzed wojny i informuje o połączeniu przez Frankfurt do Berlina – mówi historyk Rafał Szymczak, sekretarz Stowarzyszenia. – Kiedyś mogły stąd odchodzić pociągi w siedmiu różnych kierunkach jednocześnie. Były w kraju tylko dwa takie węzły. Chcielibyśmy, żeby i dziś tych połączeń było jak najwięcej – dodaje.

 Kolej tętniła życiem

Wystawa była okazją do spotkań byłych pracowników kolei. Ponad 40 lat w zawodzie ma Zdzisław Milewski, były maszynista instruktor.

– Kiedyś w Żaganiu prawie każdy miał w rodzinie kolejarza. Kolej zatrudniała 1950 osób, z których zaledwie 30 to byli pracownicy administracji. Pracowników samej parowozowni było 850, do tego 200 maszynistów. A samych parowozów było 100. Kolej tętniła życiem – mówi.

– Smutno robi się dziś, gdy patrzy się na miejsce po lokomotywowni – przyznaje Andrzej Karłowski, były naczelnik lokomotywowni. – Jesteśmy tu jednak po to, żeby wspominać miłe czasy. Ludzie tu pracowali bardzo ciężko, ale zawsze udawało się dogadać, wszystko zrealizować – wspomina.

Nnaczelnikiem stacji był Stanisław Kordiak.

– To był ogromny punkt komunikacyjny, dworzec w Żaganiu przyjmował połączenia z całej zachodniej granicy. W 1986 roku mieliśmy tu remont lokomotywowni, była nastawienica, którą się szczyciliśmy – opowiada.

Zdjęcia, mundury, legitymacje, dokumenty i nie tylko podziwiać można w sali wystawienniczej dworca kolejowego w godz. 8:00-18:00. Wstęp jest wolny.

Napisz komentarz »