REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Tysiąc drzew do wycięcia

Opublikowano 18 czerwca 2021, autor: bj

Rosną… nie tam, gdzie trzeba, więc cały czas muszą ciąć. Nowe wnioski w sprawie wycinki składa kolej.

Łącznie pod piłami upaść ma prawie 1 tys. 100 drzew. Dęby, tuje, świerk, robinie akacjowe, klony, wierzby. Do tego drzewa owocowe i krzewy. 

Kolejne dwie linie ogałacać z drzew chce PKP PLK. Pisma dotyczące wniosku o wycinkę na trasie Żary -Zielona Góra i Jankowa Żagańska -Sanice (gm. Przewóz) wpłynęły do żarskiego starostwa powiatowego 8 czerwca.

 – Chodzi o wycinkę 756 drzew przy trasie Żary- Zielona Góra i kolejne 327 drzew pomiędzy Jankową Żagańską i Sanicami – wyjaśnia Józef Radzion, starosta żarski.

Ta druga linia biegnie m.in. przez Mirostowice Dolne, Stawnik (gm. Żary), Przewóz.

Wycinki na pierwszej w powiecie żarskim objąć mają Bieniów, Lubanice (gm. Żary), miasto Żary.

Niebezpieczne

 Kolej konsekwentnie zasłania się względami bezpieczeństwa.

– Oczyszczenie terenu przy naszych liniach kolejowych jest konieczne dla jego zapewnienia.  Porządkowanie terenu ma zapobiec zagrożeniom i ograniczyć zdarzenia, związane z powalonymi drzewami lub połamanymi konarami, które w wyniku silnych wichur mogą spaść na tory. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia podróżnych oraz powoduje przerwy w ruchu pociągów – komentuje Radosław Śledziński z PKP Polske Linie Kolejowe .

 Nic nie mogą, muszą ciąć

Wnioski zostały złożone. Po raz kolejny przy tej okazji powołuje się na wiążące jej ręce przepisy. Bo prawo nakazuje, że drzewa mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 6 metrów w sąsiedztwie linii kolejowej.

PKP PLK o zgodę się zwraca, bez szczegółowego uzasadnienia.

Na pytania dziennikarza o wymiary drzew do wycinki,  R. Śledziński uspokaja. -W większości ich obwody są mniejsze bądź równe niż 50 cm.

Jak wynika z dokumentów,  nie wszystkie. Bo m.in. jest też 290 cm klon, 295 cm dąb, 230 cm klon czy 170 cm sosna.

Chcą ciąć na oślep?

Tymczasem, przez urzędniczą machinę przeszedł już wniosek o wycinkę 517 drzew na fragmencie linii Wrocław-Muchobór-Gubinek (konkretnie w obrębie Złotnika, Bieniowa i Olszyńca w gminie Żary). Decyzja na cięcie wydana została w połowie maja.

Wciąż toczą się procedury w sprawie 9 tys. 200 drzew na odcinku linii Łódź Kaliska-Tuplice. Pod piłami paść mają m.in. dęby, robinie akacjowe, lipy, brzozy, sosny, wierzby, olcha, czerecha, jarzębiny, topole osiki, drzewa owocowe. Narzędzia i sprzęt pójdą w ruch w obrębie miejscowości: Żary, Tuplice, Brody, Cielmów, Piotrów, Zajączek, Rytwiny, Lipinki Łużyckie, Sieniawa Żarska, Brzostowa.

Pod koniec maja wpłynął wniosek o wycinkę na krótkim odcinku pomiędzy Żarami a Siodłem. Tu paść ma 2 tysiące drzew.

Napisz komentarz »