REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Pieniądze wyfrunęły z konta

Opublikowano 18 czerwca 2021, autor: Michalina Kozarowicz

37 tys. zł zniknęło z konta żarskiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Sprawą zajęła się prokuratura.

Żarski odział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych liczy dziś około 75 członków. Związek jest bardzo prężny i ma też sekcje w Łęknicy czy Mirostowicach. Wszyscy hodowcy znają się nie od dziś i to właśnie niestety spowodowało, że uśpiona została czujność pasjonatów tych pięknych i mądrych ptaków.

Przez rok z konta związku stopniowo wyprowadzano pieniądze. Finalnie okazało się, że zniknęło aż 37 tys. zł. Za nieprawidłowości finansowe ma być odpowiedzialny wieloletni członek, wysoko umiejscowiony w strukturach żarskiego oddziału.

Skąd pieniądze?

– To był dla nas szok, gdy się okazało, że z naszego związkowego konta zniknęło około 37 tys. zł – mówi jeden z członków koła, który chce zachować anonimowość. – Nasz związek dobrze sobie radzi finansowo. Oprócz składek członkowskich, płacimy 2 zł za każdą obrączkę, a że jest ich około 10 tys. sztuk rocznie, daje to około 20 tys. zł rocznie. Do tego wynajmujemy pomieszczenie na sklep przy ul. Czerwonego Krzyża, więc z tytułu wynajmu wpływa kilkaset złotych miesięcznie. Oprócz tego jest jeszcze opłata na organizację lotu – 4 zł od sztuki na spisie za gołębie dorosłe, czyli około 20 tys. zł na sezon i na loty młodych gołębi 3 zł za sztukę, czyli około 15 tys. zł rocznie. Składka organizacyjna to 350 zł na rok na drużynę lotową. Takich drużyn mamy 62. Do tego jest składka 45 zł na jednego członka, a jest nas 75. Łatwo policzyć, że nie są to małe pieniądze – wyjaśnia zdenerwowany hodowca.

Zniknęło z konta

Pieniądze z konta wyprowadzane były przez rok, aż na trop wpadli członkowie komisji rewizyjnej, którzy zauważyli, że w finansach związku coś się nie zgadza. Sprawę zgłosili na prokuraturę.

– Potwierdzam, że wpłynęło zawiadomienie dotyczące finansowych nieprawidłowości w żarskim oddziale Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych – informuje Robert Brzeziński, prokurator rejonowy w Żarach. – Po wstępnym rozeznaniu prokurator uznał, że zasadne jest wszczęcie postępowania dotyczące kwoty około 37 tys. zł – dodaje prokurator.

Uśpił naszą czujność

Gdy do osób odpowiedzialnych za zniknięcie 37 tys. zł z konta dotarła informacja, że sprawą zajęła się prokuratura, zadeklarowali, że oddadzą pieniądze.

– Komisja rewizyjna dokonuje kontroli raz do roku.Wszyscy się świetnie znamy, a osoba, która się tego dopuściła, jest zasłużonym członkiem. To uśpiło naszą czujność – mówi jeden z członków komisji rewizyjnej hodowców. – Gdy sprawa została przekazana na prokuraturę, zadeklarował, że odda pieniądze, więc udało się uniknąć etapu sądowego – dodaje.

Napisz komentarz »