REKLAMA

Samorząd

200 procent normy, jak za Gierka!

Opublikowano 18 czerwca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Im bliżej referendum w sprawie odwołania burmistrza Żagania, tym więcej Andrzej Katarzyniec obiecuje mieszkańcom. Tylko w tym tygodniu zwołał dwie konferencje prasowe, chwaląc się zasługami dla miasta. Co na to mieszkańcy? Okaże się 27 czerwca, podczas referedum.

Burmistrz nie zdołał jeszcze wykonać 100 procent obietnic programu wyborczego sprzed dwóch i pół roku (w kwietniu chwalił się wykonaniem zadań w 72 procentach), a już zabiera się za realizację 200 procent normy. 16 czerwca zwołał konferencję i przedstawił ambitne plany. Nie dodał jednak, że część tych zadań to jego obowiązek wynikający z ustawy o samorządzie, czyli dbanie o stan dróg, chodników, szkoły, itd. A przecież Andrzej Katarzyniec nie pracuje dla miasta społecznie. Co miesiąc inkasuje 10 tys. 620 zł. I ma do tego ogromny sztab urzędników, licząc wiceburmistrza, sekretarza, skarbnika i naczelników.

Do konferencji przygotował się perfekcyjnie. Obietnic i zadań do wykonania nie było końca. Starczy czasu? Z kadencji zostało drugie 2,5 roku.

– Pierwsze 2,5 roku mojej kadencji było obfite w zadania, mimo pandemii. Ale w Żaganiu potrzeba włożyć dużo pracy, żeby doprowadzić miasto do takiego stanu, żebyśmy byli zadowoleni – oznajmił włodarz. – Stąd „#Program200 – Ambitny Program dla Żagania”. Ruszamy z kopyta po pandemii.

Pumptruck, ratusz, chodniki…

Burmistrz zapowiedział remont siedmiu kolejnych chodników. Miasto sfinansuje też dokumentację techniczną budowy ronda na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II, Wojska Polskiego, Piłsudskiego i Keplera. Oświetlone zostaną kolejne miejskie ulice i  pałacowy park, rozbudowany zostanie monitoring. Przy SP nr 7 pojawi się ścieżka ekologiczna, kanalizację zyska strefa przemysłowa przy ul. Asnyka. Na trasie Żagań – Iłowa ma powstać ścieżka rowerowa, a młodzież doczeka się pumptrucka na Bulwarze nad Bobrem. Burmistrz chce też remontu wieży ratuszowej. Na dokumentację miasto otrzymało 60 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego, kolejnym etapem będzie kosztorys i wniosek o dofinansowanie. Burmistrz do programu 200 procent normy „wrzucił” inwestycje, którymi chwalił się dwa miesiące temu, gdy mówił o wykonaniu 72 procent programu wyborczego: budowa cmentarza, schroniska czy przebudowa kąpieliska miejskiego.

Pomysły ocenią mieszkańcy 27 czerwca. W referendum.

Napisz komentarz »