REKLAMA

Samorząd

Przedszkole za 12 baniek

Opublikowano 18 czerwca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Blisko 8 mln zł kredytu będzie musiał wziąć burmistrz Żagania, aby wybudować nowe przedszkole przy ul. Żarskiej.

Budynek z 10 oddziałami przedszkolnymi ma powstać w miejscu dotychczasowego Przedszkola nr 6. Miasto otrzymało na ten cel dofinansowanie rządowe w wysokości 4 mln zł z tarczy antykryzysowej. To jednak kropla w morzu potrzeb, bo wedle kosztorysu, cała inwestycja kosztować będzie 11,7 mln zł.

– Wybrana została koncepcja nowego budynku, teraz czas na przetarg na prace budowlane. Musimy na te brakujące 7,7 mln zł wziąć kredyt, aby nie stracić dofinansowania – mówi burmistrz Andrzej Katarzyniec.

Dziś dług Żagania wynosi ok. 21 mln zł. 

Przedszkolne budynki o drewnianej konstrukcji mają po 40 lat, powstały w latach 1981-82. Miały służyć 15 lat.

– Powstanie nowoczesna placówka dla 250 dzieci – mówi Beata Niemiec, dyrektorka Przedszkola nr 6. 

W nowym budynku, który ma być gotowy do końca 2022 roku, znajdzie się m.in. sala z przeznaczeniem na występy dzieci, kuchnia, szatnie przy każdej z sal i dwa zewnętrzne place zabaw. Do tego – 20 miejsc parkingowych. Budynek będzie przystosowany dla niepełnosprawnych, energooszczędny. Wystrój ma być w jasnych, pastelowych kolorach.

– Na czas rozbiórki starego przedszkola i budowy nowego, dzieci trafią do oddziałów w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 7 – dodaje burmistrz.

Jednocześnie, remontowana ma być pobliska ulica – Jarzębinowa. Miasto otrzymało na ten cel 505 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Całość ma kosztować ok. 600 tys. zł. Roboty ruszą latem.

Napisz komentarz »