REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Ktoś się jednak nie bał

Opublikowano 18 czerwca 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Kolorowa farba miała chronić krzaki przed kradzieżą. Sposób na złodziei okazał się jednak słaby. Z ul. Skarbowej w Żarach zniknęło 15 bukszpanów.

Skwer przy ulicy Skarbowej przeszedł metamorfozę jesienią 2020 roku. Za 70 tys. zł pojawiły się na nim bukszpany posadzone w artystycznych ślimakach, podsypane żwirem. Rośliny posadziła firma „Kerria Piórkowski” z Koła. Skwer został bohaterem naszego artykułu pt. „Krzaki jak pisanki”, ponieważ na młodych roślinach zastosowano nietypowy system antykradzieżowy – rośliny zostały pochlapane neonowozieloną i pomarańczową farbą. Ten wyrafinowany pomysł nie powstrzymał jednak złodziei. Ze skwerku zniknęło 15 krzaczków. Chyba jednak wykrakaliśmy.

– Inwestycja została zdewastowana i uszkodzona – komentuje Daniel Babula, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury w żarskim Urzędzie Miasta. – Nasadziliśmy w ostatnim czasie sporo zieleni, ale widać, że mieszkańcy tego nie szanują – kończy D. Babula.

Skwer przy ul. Skarbowej obsadzono w ramach projektu Zielone Żary. Urzędnikom udało się pozyskać 2 mln zł na kilka parków i skwerów w mieście. Zlecili posadzenie drzew i krzewów na skwerze przy ul. Skarbowej, przy Placu Pionierów Ziemi Żarskiej, w parku przy Szkole Muzycznej, a także na osiedlu Zawiszy Czarnego i wokół stawu w Kunicach. W ramach projektu w Żarach pojawić się miało 200 drzew oraz 11 tysięcy krzewów i bylin.

Napisz komentarz »