REKLAMA

Komunikacja

Do remontu długa droga

Opublikowano 18 czerwca 2021, autor: bj

Baza Paliw w Mirostowicach Dolnych chce wyremontować teren przy ogromnych zbiornikach na paliwo. Dla bezpieczeństwa. Żeby nie doszło do wycieku. A że zbiorniki stoją w lesie, najpierw muszą załatwić, żeby ten teren przestał był lasem.

Mieszkańcy wsi i urzędnicy z gminy spotkali się w środę, 16.06., w Mirostowicach Dolnych. Rozmawiali o planowanym przez Bazę Paliw remoncie wokół ogromnych zbiorników na paliwo, które stoją w lesie.

– Na tym terenie znajduje się 10 poniemieckich zbiorników, w którym przechowujemy olej napędowy i benzynę. Każdy ma 550 tys. litrów pojemności. Zbiorniki, mimo wieku, są wykonane z bardzo dobrej jakościowo stali, w dodatku uszlachetnionej. Góra zbiornika ma grubość 7 cm. Można byłoby z tego czołgi produkować – wyjaśniał Arkadiusz Pawłowski, kierownik Bazy Paliw w Mirostowicach Dolnych.

Chodzi o to, że firma musi przeprowadzić remont obwałowania zbiorników. To glina z ziemią, obrośnięta roślinnością. Potencjalnie brak remontu może doprowadzić do pęknięcia zbiornika i wycieku paliwa. Zapas paliwa jest duży, bo baza zaopatruje m.in. stacje Apexim (jest ich 15), ale współpracuje też z niektórymi stacjami BP, Watis, Pieprzyk.

Do remontu jednak długa droga, bo najpierw musi być przeprowadzona cała procedura, włącznie z konsultacjami społecznymi.

– Co ważne, żeby zrobić ten remont, nie trzeba wycinać drzew, bo one wokół zbiorników nie rosną – zapewniał A. Pawłowski.

– Obecnie trwają uzgodnienia dotyczące studium zagospodarowania przestrzennego – tłumaczyła Kinga Matoga, kierowniczka referatu ochrony środowiska i nieruchomości w Urzędzie Gminy w Żarach.

– Mówimy o ok. 4 ha terenu, który formalnie jest lasem, ale jest zdegradowany – wyjaśniała Katarzyna Zdeb-Kmiecik, która opracowała projekt studium.

Jak uprzedzają urzędnicy, formalności mogą potrwać nawet kilka lat i kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Póki co, dokumenty związane ze zmianą studium można przeglądać w Urzędzie Gminy do 7.07. w pokoju nr 209 bądź poprzez stronę internetową Biuletynu Informacji Publicznej. Do 28.07. każdy może składać uwagi i wnioski, zarówno pisemnie, jak i drogą elektroniczną (z zastrzeżeniem podania danych osobowych).

Będzie gwizdać?

Tymczasem podczas spotkania padły pytania o bieżące sprawy.

– Wielu mieszkańców pyta mnie o doprowadzenie środka pianotwórczego do zbiorników – mówi Zbigniew Witka, sołtys.

– To będzie rodzaj rury poprowadzonej w kierunku właśnie tych zbiorników, których obwałowanie chcemy remontować. Prace będą wykonane jesienią. Zwrócimy się do straży pożarnej o ich zabezpieczanie – odpowiadał mu A. Pawłowski.

Poza środkiem pianotwórczym zabezpieczeniem dla znajdujących się w lesie zbiorników jest woda, zgromadzona na terenie Bazy Paliw. W dwóch wielkich zbiornikach jest jej łącznie 40 mln litrów.

Mieszkańcy pytali też o najbliższe prace, czyli odnawianie jednego z dwóch dużych zbiorników widocznych od frontu bazy.

– Były skargi na hałas i obawy, czy prace nie będą wykonywane w nocy – wyjaśniał Z. Witka.

– Jeszcze w czerwcu rozpoczniemy piaskowanie i malowanie zbiornika. Ekipa ma w planie wykonywać to w godzinach 8-18. Zdajemy sobie sprawę, że są odgłosy gwizdu i stuki – mówił A. Pawłowski.

Napisz komentarz »