REKLAMA

Samorząd

Ratują się pożyczką

Opublikowano 18 czerwca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Na kolejne 10 mln zł chcą zadłużyć powiat urzędnicy z żagańskiego starostwa. A kredytów do spłaty już jest 15,5 mln zł. Pieniędzy brakuje na szkoły i remonty.

Starosta Henryk Janowicz planując budżet na ten rok, mocno się przeliczył. Do tego stopnia, że powiat musi wziąć potężny kredyt.

– Liczyliśmy na dofinansowanie od wojewody z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 80 procent na modernizację drogi ze Śliwnika do Szprotawy, a otrzymaliśmy raptem połowę wartości inwestycji – tłumaczy sekretarz powiatu, Iwona Hryniewiecka. – W tej sytuacji musimy wyłożyć 50 procent kosztów, które szacowane są na 8 mln 939 tys. zł. Również mniej dostaliśmy od gmin Małomice oraz Szprotawa, które zamiast po ponad pół miliona złotych, deklarują po 250 tys. zł.

W tej sytuacji na drogę brakuje blisko 4 mln zł.

Kredyt, który starosta chce zaciągnąć w postaci emisji obligacji na dwa lata, pójdzie również na dwie kolejne inwestycje – wycenianą na 2 mln 161 tys. zł termomodernizację budynku żagańskiego ogólniaka oraz siedziby starostwa (1 mln 169 tys. zł).

– Ponadto, większości szkół zaczyna brakować pieniędzy na działalność. Wszystkiemu winne rządowe podwyżki dla pracowników i koszty utrzymania placówek – dodaje sekretarz.  – Braki w szkolnych budżetach wynoszą ok. 600 tys. zł. A mamy dopiero połowę roku.

– Przyczyną tego wszystkiego jest brak uczniów – podkreślał na piątkowej sesji Rady Powiatu (11 czerwca) starosta Henryk Janowicz. – Z roku na rok jest ich coraz mniej, a nasze obiekty oświatowe są w coraz gorszym stanie i droższe w utrzymaniu.

–  Oszczędności w szkołach nie ma, mimo covidu. Koszty generowało ogrzewanie budynków, energia elektryczna, trzeba było wszystkie klasy na bieżąco dezynfekować. Zima trwała w tym roku 8 miesięcy – wtórowała mu skarbniczka, Elżbieta Bielecka.

Starosta ze swoimi urzędnikami uznali, że jedynym ratunkiem jest emisja obligacji, nawet na kwotę 10 mln zł. Dodajmy, że zadłużenie starostwa sięgało na koniec ubiegłego roku 15 mln 550 zł. Wydatki na oświatę miały wynieść w tym roku 34 mln 679 tys. zł, ale już wiadomo, że będą wyższe.

Napisz komentarz »