REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Zasypią kopalnię

Opublikowano 18 czerwca 2021, autor: jb

Trwa rekultywacja wyrobiska pokopalnianego w Gozdnicy.

Rekultywację prowadzi firma LHL na terenie w większości należącym do Lasów Państwowych. Do zasypywania może użyć odpadów mineralnych i ich pochodnych, czyli np. popiołów z torfu, drewna, węgla i biomasy, żużlu odlewniczego, gruz ceramiczny, glebę piasek oraz np. kamienie.

-Mieszkańcy przekazali mi informację, że w gminie Przewóz mówi się, że niemieckie media publikowały informację o skażonych wodach gruntowych i wskazywały naszą kopalnię jako przyczynę. Rozmawiałem z wójtem Przewozu, sprawdzałam w WIOŚ. Nic takiego nie dotarło. Dzisiaj wydaje się, że to plotka – mówi burmistrz Krzysztof Jarosz. -U nas jest  niecka gliniana,  woda nadal stoi w zagłębieniach, całą dobę trzeba ją pompować, bo sama nie wsiąka. Nie zaszkodzi jednak uczulić mieszkańców na ewentualne podejrzane rzeczy.  To jest największe wyrobisko, które będzie rekultywowane w taki sposób w województwie -dodaje.

W całym procesie do Gozdnicy ma trafić 2,5 miliona metrów sześciennych materiałów, ma trwać 4 lata. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozwolenie na przywiezienie z Niemiec 30.000 ton piasku i kamieni i tyle samo gruzu betonowego, płytek i ceramiki. Mogą to robić 23 polskie firmy, każdy transport musi być trzy dni przed wyjazdem zgłoszony do WIOŚ.

-Apelujemy do mieszkańców, by zgłaszali, jeżeli zauważą jakiś podejrzany ładunek. Jeżeli wiemy, że używane są odpady mineralne, to zastanowić powinno każdego, jeżeli zauważy np. wywożone opony. – mówi burmistrz.

Napisz komentarz »