REKLAMA

Samorząd

Postawili krzyżyk

Opublikowano 18 czerwca 2021, autor: bj

W połowie kadencji mieszkańcy Łęknicy i Lubsku wybrali nowych radnych.

Zaledwie 100 osób na 1 tys. 26 uprawnionych wzięło udział w niedzielnych wyboprach (13.06.) do Rady Miasta w Lubsku. Na radną wybrana została Ewa Śmiałek-Kowalewska. Poparło ją 70 osób. Jej kontrkandydatów, Bogdana Bakalarza, byłego burmistrza – 70, a Arkadiusza Majchrowskiego -10.

Wybory zostały rozpisane po śmierci Marka Gutowskiego (? 61 l.), przewodniczącego Rady Miasta.

E. Śmiałek-Kowalewska (62 l.) była dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubsku. Obecnie jest na emeryturze i pracuje w branży pośrednictwa nieruchomości. Wspomaga w tym córkę oraz zięcia. W wyborach samorządowych startowała dwukrotnie. W 2018 r. przegrała z M. Gutowskim o kilka głosów.

– Jako menadżer oświaty, chciałabym brać udział w pracach tej komisji. Zajmuję się zawodowo nieruchomościami, więc mam nadzieję, że to doświadczenie również się przyda. Wchodzę do Rady Miasta w połowie kadencji, jako nowa, ale z racji doświadczenia zawodowego znam wielu radnych i jestem przekonana, że to będzie bardzo korzystna współpraca – komentuje E. Śmiałek -Kowalewska.

Najbliższa sesja, podczas której nastąpi ślubowanie, zaplanowana jest na 29.06.

Listonosz za listonosza

W Łęknicy wybory odbyły się w dwóch okręgach – 3 i 12. W jednym po tym, jak z funkcji zrezygnował Mariusz Tuszkiewicz, który wyprowadził się do Trójmiasta, w drugim – po nagłej śmierci Bogusława Junke.

W tym ostatnim okręgu na 115 uprawnionych, do urn poszło 39 osób. Większe poparcie zdobył Robert Brachun (49 l., kandydował bez powodzenia na radnego w 2018 r.), który pokonał Julitę Jamzę-Szik (35 l.). Dostała 18 głosów.

W okręgu nr 3 wyborcy wskazali Sylwestra Olejniczaka (57 l., radny w latach 2002-2006, kandydat na radnego w 2006 r.). S. Olejniczak pokonał Czesława Iwuć (55 l., były radny) i Andrzeja Marszałka, byłego przewodniczącego Rady Miasta w latach 2014-2018.

Na 118 uprawnionych głosować zdecydowało się 52, z czego 32 na S. Olejniczaka, 17 – na A. Marszałka, a 3 – na C. Iwuć.

– Byłem radnym przed wieloma laty. Przez ostanie 20 lat pracowałem jako listonosz. Teraz jestem na rencie, więc mam więcej czasu na pracę społeczną. Chcę wrócić do komisji, w której pracowałem, czyli zajmującej się kulturą, oświatą i sportem. Znam dobrze ludzi i ich sprawy, dzięki swojej pracy zawodowej i to chcę wykorzystać – zapewni S. Olejniczak.

Sesja, podczas której radni złożą ślubowanie, zaplanowana została na 6.07.

Napisz komentarz »