REKLAMA

Kultura, Oświata

Urny na placu zabaw

Opublikowano 18 czerwca 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Dzieci z Tucholi Żarskiej odnalazły niezwykle cenne urny i kości z czasów prehistorycznych, a to wszystko zaledwie 30 cm pod ziemią na placu zabaw!

Piątka młodych mieszkańców Tucholi Żarskiej wybrała się w poniedziałek (14.05) na plac zabaw. Kopiąc i stawiając babki z piasku, trafili na niezwykle znalezisko. Okazało się, że plac zabaw stoi na prehistorycznym zabytku.

– Dzieci  odnalazły dwa pochówki z IV okresu epoki brązu Kultury Łużyckiej. Datowane na około 1000 lat p.n.e., czyli mające 3 tysiące lat. Są nieco starsze od tych z Mierkowa. We wtorek, 15.06., na miejscu byli archeolodzy. Na pewno będą prowadzić badania w następnym tygodniu – mówi Bartosz Łapa, historyk i nauczyciel.

Znalezisko jest jeszcze starsze od tego, na które w zeszłym miesiącu natknęli się chłopcy w Mierkowie.

– Główne urny są jeszcze zabezpieczone pod ziemią, ich wnętrze z kośćmi jest najważniejsze, badania pokażą, co dalej. Legendy mówią, że w latach 60. ktoś w pobliżu znalazł bransolety z brązu. Dla okolicy to super znalezisko. Dla mnie to szok, że miesiąc z hakiem po znalezisku w Mierkowie, dzieci znowu znajdują takie cenne rzeczy i nauczone przykładem, wiedziały, co zrobić. Jako nauczyciel jest bardzo dumny, że kolejne dzieciaki zachowały się tak dobrze, powiadomiły dorosłych – mówi B. Łapa.

Do Tucholi Żarskiej w przyszłym tygodniu wrócą archeolodzy, by wydobyć na powierzchnię pozostałe znaleziska.

Napisz komentarz »