REKLAMA

Samorząd

Czeka na pomysły mieszkańców

Opublikowano 18 czerwca 2021, autor: jb

Henryk Kinal (65 l.) został nowym radnym w gminie Wymiarki.

Mieszkańcy Witoszyna Górnego wybrali go w wyborach uzupełniających (niedziela, 13 czerwca). Wybory trzeba było ogłosić po tym, jak konkurs na dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki wygrał radny Jarosław Dulęba i zrzekł się mandatu. Gmina jest podzielona na okręgi jednomandatowe, dlatego głosowali tylko mieszkańcy jednej wsi.

Uprawnionych do głosowania było 112 osób. Dom urn poszło 34 z nich, z czego 23 oddało głosy na Henryka Kinala, 11 – na Zbigniewa Żabińskiego, obecnego sołtysa, byłego przewodniczącego Rady Gminy.

– Miałem godnego kontrkandydata, tym bardziej dziękuję za oddane na mnie głosy i wsparcie – mówi H. Kinal.

Ma już doświadczenie, bo przez blisko 14 lat był sołtysem Witoszyna Górnego.

– Dopilnowałem wtedy asfaltowania drogi, podciągnięcia gazu i wodociągu do wsi. Rozmawiałem już z wójtem, że potrzebujemy we wsi wymiany oświetlenia ulicznego. Ważna jest też nasza drogi, bo jest na tyle wąska, że nie może tu powstać chodnik, więc nawierzchnia musi być dobrej jakości – mówi. – Czekam też na pomysły mieszkańców, nie jestem tu sam, żeby samemu decydować. Wiem, jaka jest sytuacja finansowa gminy. Z pustego i Salomon nie naleje, ale można się starać robić różne rzeczy małymi krokami – dodaje.

H. Kinal został wybrany na radnego do końca kadencji w 2023 roku. Zaprzysiężony zostanie prawdopodobnie w lipcu.

– Mamy już wyznaczony termin sesji na 24 czerwca, a do zaprzysiężenia radnego może dojść najwcześniej po 14 dniach od ogłoszeniu wyników wyborów – mówi Krystyna Kumek, sekretarz gminy.

Szeregowy radny w gminie dostaje 400 zł miesięcznej diety, przewodnicząca – 800 zł, a zastępca – 600 zł.

Napisz komentarz »