REKLAMA

Samorząd

Kto na burmistrza?

Opublikowano 11 czerwca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Jeśli mieszkańcy Żagania odwołają władze w referendum, gotowość do startu w wyborach na burmistrza wyraża na razie dwoje kandydatów.

To Małgorzata Kalinowska, od blisko 14 lat dyrektor żagańskiej Szkoły Podstawowej nr 1 oraz były burmistrz, a obecnie radny miejski i przedsiębiorca, Daniel Marchewka.

Kalinowska podkreśla, że jest namawiana do startu w wyborach na burmistrza przez różne środowiska.

–  Jestem żaganianką od urodzenia, uważam, że mam spore doświadczenie w zarządzaniu i wiedzę w zakresie oświaty – zaznacza. – Myślę, że żagańskie szkolnictwo potrzebuje uzdrowienia w wielu dziedzinach. Podobnie jak żagańscy przedsiębiorcy – wsparcia i to nie tylko przed referendum czy z powodu lockdownu i pandemii. Z gospodarką, jak i turystyką w naszym mieście źle dzieje się już od dawna. A to dlatego, że na pierwszym planie jest polityka. Chciałabym wprowadzić normalność w mieście, skończyć z tymi wojenkami żagańsko – ?żagańskimi.

D. Marchewka zastrzega, że jest gotów zostać burmistrzem, ale tylko do końca tej kadencji.

– Jestem przygotowany, żeby pomóc i pokierować miastem. Warunek jest jednak taki, że robię to do końca tej kadencji, a potem dajemy szansę komuś innemu. Jeśli teraz nie nastąpią zmiany, to w 2023 roku nie da się odtworzyć tego, co stracimy przez ten czas – mówi.

Póki co, komitet referendalny nadal nie wskazał swojego kandydata. Tomasz Szewczyk z komitetu podkreśla, że jest namawiany do startu, ale decyzję podejmie dopiero po skutecznym referendum. Podczas zbierania podpisów pod organizacją referendum w ubiegłym roku, jego członkowie pytali mieszkańców, kogo widzieliby w roli nowego burmistrza. Żaganianie wskazywali najczęściej takie nazwiska jak: D. Marchewka, Sławomir Kowal, T. Szewczyk i Sebastian Kulesza. W dalszej kolejności: Paweł Giza, Paweł Lóssa, Sebastian Galasiak, Karol Jersak czy Jerzy Bielawski, a także Wanda Winczaruk i Magdalena Wiadomska-Łażewska.

Napisz komentarz »