REKLAMA

Kultura, Oświata

Pospacerujemy

Opublikowano 11 czerwca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Powstaje nowy szlak krajoznawczy – Dębów Pokoju. Biegnie od stanicy przy ul. Konopnickiej w Żaganiu do Źródełka Dohny i Dębów Pokoju.

 Pracuje nad nim Żagańskie Stowarzyszenie Ratowania i Ochrony Zabytków z Żagańskim Stowarzyszeniem Historycznym, gminą Iłowa i Nadleśnictwem Lipinki Łużyckie. Na projekt miłośnicy historii Żagania pozyskali 12 tys. zł z fundacji „LaFarge Wspólnie”.

Początek szlaku na terenie dawnej kolonii Piękna Dolina ma miejsce przy stanicy kajakowej. Dalej biegnie obok ruin starej papierni leśną drogą pożarową, przy której niedawno stanął odrestaurowany pomnik żołnierzy poległych w I wojnie światowej, do Źródełka Dohny i pięciu dębów, które w najbliższym czasie zostaną posadzone w miejscu tych wyciętych po II wojnie światowej.

– To były dęby pokoju, posadzone w latach 1870-71, dla uczczenia zakończenia wojny francusko-pruskiej – mówi Krzysztof Dulski, prezes Żagańskiego Stowarzyszenia Ratowania i Ochrony Zabytków. – Przy każdym z nich znajdował się pamiątkowy kamień. Do dziś zachował się tylko jeden. Ścieżka kończy się przy kolejnym pomniku – nadleśniczego Hermana Gärtnera.

Pierwszym etapem projektu była renowacja pomnika pamięci poległych w I wojnie światowej i postawienie go w miejscu, gdzie został odsłonięty dokładnie sto lat temu, w 1921 roku. Pomnik przez wiele lat leżał w zaroślach, w innym miejscu Pięknej Doliny. 

– W najbliższym czasie planujemy uporządkowanie terenu cmentarza, postawienie wiaty nad Źródełkiem Dohny. To leśne źródełko, nazwane na cześć Fabiana zu Dohna-Schlodien, starosty żagańskiego z połowy XIX w. Szlak zostanie oznaczony tablicami informacyjnymi, aby mieszkańcy i turyści mogli obejrzeć leśne ciekawostki – dodaje Dulski.

 

Napisz komentarz »