REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Skwer Czołgisty oficjalnie

Opublikowano 11 czerwca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Plac przy Szosie Żarskiej w Żaganiu, na którym stoją czołgi 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, już oficjalnie nosi nazwę Skweru Czołgisty.

Wnioskowali o to do Rady Miasta Andrzej Miernicki i Stefan Kozak z zarządu żagańskiego Stowarzyszenia 3 Pułku Czołgów Średnich po akceptacji dowódcy 11. LDKPanc. gen. dyw. Piotra Trytka.

– Podczas poszukiwań informacji do mojej książki o historii jednostek związanych z Żaganiem – 1. Korpusu Pancernego WP, 1. Polskiej Dywizji Pancernej oraz 11. Dywizji nie znalazłem żadnego prawnego umocowania tej nazwy. Okazało się, że plac przy żagańskich koszarach jest nazywany Skwerem Czołgisty jedynie potocznie – mówi A. Miernicki. – A przecież nazwa ta funkcjonuje we wszystkich dziedzinach życia żagańskich pancerniaków, weteranów, kombatantów, społeczności lubuskiej, wydawnictwach, artykułach prasowych. Okazuje się, że od chwili jego powstania w 1985 roku, przez szereg lat plac nie miał swojej nazwy. Stąd mój wniosek do Rady Miasta, która na ostatniej sesji podjęła w tej sprawie stosowną uchwałę.

Napisz komentarz »