REKLAMA

Kultura, Oświata

Nie tak miało być

Opublikowano 04 czerwca 2021, autor: nk

Koszty utrzymania muzeum w Żarach przekraczają wartość zgromadzonych w nim eksponatów. – To nie tak miało być – mówi Marcin Grubizna, żarski radny i jeden z inicjatorów otwarcia muzeum w Żarach.

Wysokie koszty utrzymania żarskiego Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w porównaniu do wartości zgromadzonych tam eksponatów każą zadać sobie pytanie o sens dalszego funkcjonowania tej instytucji w tej formie.

– Przykro mi to mówić, ale nie tak miało to wyglądać. Zabiegając o utworzenie muzeum, wyobrażałem sobie, że stanie się ono wizytówką miasta. Tymczasem muzeum puchnie jako instytucja, niewiele dając w zamian – mówi M. Grubizna, żarski radny.

8 osób dziennie

Według sprawozdania przedstawionego przez pracowników muzeum, w 2020 roku odwiedziło tę instytucję 18 grup zorganizowanych (456 osób), czyli nieco ponad jedna grupa na miesiąc. Dodatkowo w całym roku było 2 tys. 861 osób, które placówkę odwiedziły indywidualnie. To daje średnio niecałe 8 osób dziennie.

– Uważam, że przyszedł czas, żeby zastanowić się nad przyszłością muzeum w tym kształcie. W czasie, gdy w mieście brakuje pieniędzy na bieżące wydatki, myślę, że nie stać nas na opłacanie pensji pracownikom muzeum, którzy obsługują kilku odwiedzających dziennie – uważa jeden z pomysłodawców utworzenia muzeum w Żarach.

Duże koszty

Działalność muzeum pochłonęła w 2020 roku 621 tys. zł, a wartość zgromadzonych tam eksponatów to tylko 174 tys. zł.

– Trzeba szukać oszczędności. Myślę, że ciekawym pomysłem jest włączenie muzeum w struktury Miejskiej Biblioteki Publicznej. To pozwoliłoby na ograniczenie kosztów zarządzania i lepszą organizację pracy. W wielu działaniach te instytucje ze sobą współpracują, a czasami mam wrażenie, że ze sobą konkurują, proponując podobne programy dla mieszkańców – uważa M. Grubizna, który prowadzi własny biznes.

Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach powstało w 2014 roku. Jego siedziba mieści się przy placu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przez 6 lat działalności muzeum odwiedziło ok. 40 tys. osób. W muzeum pracuje 5 osób. Miesięczne wynagrodzenie Małgorzaty Cegielskiej, dyrektora, to około 5 tys. zł.

Napisz komentarz »