REKLAMA

Zdrowie

Nie zawsze zaszczepią

Opublikowano 04 czerwca 2021, autor: jb

Szczepienia przeciwko koronawirusowi nie wszędzie i nie zawsze idą zgodnie z planem.

Wszystko przez przerwy w dostawach szczepionek. Trzy punkty szczepień powszechnych w naszym regionie wstrzymały szczepienia pod koniec zeszłego tygodnia.

W Iłowej od 27.04. zaszczepiono pierwszą dawką Pfizera ponad 3.400 osób. Zapasy skończyły się 25 maja. Dostaw nie było. Szczepienia trzeba było wstrzymać do 1 czerwca. Wtedy ruszyły drugie dawki.

Problem był też w Starym Żaganiu.

– Przez cztery dni nie było u nas dostaw. Druga dawka ruszyła od czerwca – mówi Agnieszka Wiśniewska, kierownik GOPS w Żaganiu, która koordynuje pracę punktu szczepień.

 W czwartek i piątek (27-28.05.) wstrzymane były szczepienia pierwszą dawką także w punkcie w Żaganiu, który działa w 105. Szpitalu Wojskowym. 31 maja podawano tam szczepionki Johnson&Johnson, a od wtorku (1.06.) wznowiono podawanie Pfizera.

 – Nas problem z dostawami dotknął tydzień wcześniej – mówi Jolanta Dankiewicz, prezes Szpitala na Wyspie, który prowadzi punkt szczepień powszechnych na Wodniku i szczepień populacyjnych przy ul. Skarbowej. – Na Skarbowej szczepimy Pfizerem, Astrą Zenecą i Johnson&Johnson. Na Wodniku podawana jest Moderna. Nadal zapisywanych jest około 200 osób dziennie. W ubiegłym tygodniu przesuwaliśmy pacjentów o kilka dni. W tym tygodniu otrzymaliśmy już tyle dawek, ile zamawialiśmy – zapewnia.

Żeby było szybciej

W Brodach problemy z dostawami też były. Od czerwca zapisać się tam można na szczepionki Pfizer.

– Działania dostawców pozostawiają wiele do życzenia. Jeżeli szczepionki docierają o godz. 12:00-13:00, to jest katastrofa dla tych, którzy czekają od rana. Namierzaliśmy już kuriera w trasie i dojeżdżaliśmy do niego do Kożuchowa albo Nowej Soli i tam odbieraliśmy przesyłkę – mówi Artur Stefaniak, właściciel przychodni BroMedica. Chętnych do szczepienia jest coraz mniej. – Na pierwsze dwa tygodnie czerwca mamy zamówione 90 dawek na tydzień, choć to i tak więcej niż chętnych – dodaje.

W ubiegłym tygodniu problem mieli także ci, którzy czekali na drugą dawkę Moderny w 105. Szpitalu Wojskowym w Żarach. Osoby, które były zapisane na sobotę, 29 maja, najpierw dostały SMS-y z przełożoną datą na niedzielę (30.05.). W niedzielę rano szczepionki nie dojechały, o godz. 11:00 okazało się, że dostawa wyruszyła z Poznania. Pacjenci stłoczeni czekali w kolejce.

Dla dzieci

Jak poinformował minister Michał Dworczyk, szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat ruszą 7 czerwca. Musi być na nie zgoda rodzica, prowadzone będą w punktach populacyjnych, czyli tam, gdzie obecny jest lekarz. We wrześniu szczepienia miałby ruszyć w szkołach.

 

Napisz komentarz »