REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Mamy dość hałasu i tirów!

Opublikowano 11 czerwca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy Sierakowa (gm. Szprotawa) żalą się na okropny hałas i ruch tirów we wsi, w związku z działalnością firmy produkującej betonowe płoty. – Władze gminy nie reagują, jedyna nadzieja w gazecie! – mówią.

Żalą się, że hałas przekracza dopuszczalne normy. Przez ciężki sprzęt jeżdżący do firmy, gminna droga we wsi jest w coraz gorszym stanie.

 – Firma uruchomiła swoją uciążliwą działalność w ubiegłym roku w środku wsi! Nie wiem, kto jej dał na to pozwolenia, ale hałas przy produkcji ogrodzeń i przeładunku materiałów jest nie do zniesienia – mówi Krzysztof Kubisiak. – Tiry blokują ruch we wsi, cofając i manewrując na wąskiej drodze.

– Dlaczego znak ograniczenia tonażu do 12 ton zniknął z początku drogi we wsi? Dlaczego burmistrz nakazał go zdjąć? Czy wąska, dziurawa droga jest dostosowana do takich ciężarów? – pyta Stanisław Kubisiak.

Mam pozwolenia

Właściciel firmy zapewnia  „Regionalną”, że ma wszystkie wymagane pozwolenia na działalność. Podkreśla, że hałas nie jest tak uciążliwy, a ruch tirów na drodze jest sporadyczny. 

Znaku nie będzie

Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik zarzeka się, że podjął już działania, aby ulżyć mieszkańcom. 

– W reakcji na pismo Urzędu Miejskiego w Szprotawie, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Zielonej Górze odpowiedział, że źródłem hałasu są urządzenia wykorzystywane przez jedną z firm działających w Sierakowie – informuje. – Inspektorat zakończył czynności 14 maja, ustalając, że dopuszczalne wartości poziomu hałasu dla pory dnia nie są dotrzymane. WIOŚ zawnioskował do starosty żagańskiego o wydanie decyzji o dopuszczalnym poziome hałasu emitowanego do środowiska.

A co z blokowaniem drogi? 

– Na bieżąco monitorujemy stan przedmiotowej drogi – dodaje Gąsik. – Wkrótce będzie ona doraźnie naprawiana, natomiast w przyszłym roku jest planowana do poważnego remontu przy współpracy z Nadleśnictwem Szprotawa. Znaki ograniczające tonaż zdjęto, ponieważ ekspertyza dotycząca mostów w ciągu ul. Fabrycznej nie wskazuje na potrzebę ograniczenia tonażu do 12 ton.

Zbadamy

Po naszym sygnale Andrzej Uchman z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zapowiedział kolejną kontrolę w Sierakowie.

– Zbadamy, czy dopuszczalne wartości poziomu hałasu dla pory dnia są dotrzymane – zaznacza. 

Uciążliwości związane z ruchem na drodze sprawdzą również policjanci ze szprotawskiego komisariatu policji.

Napisz komentarz »