REKLAMA

Samorząd

Jednym obniżyli, drugim dołożyli

Opublikowano 04 czerwca 2021, autor: jb

Nowe stawki opłat za dostarczanie wody i odbiór ścieków zatwierdzono w gminie Niegosławice.

– Cena wody staniała o 4 grosze w gospodarstwach domowych. Stawka dla pozostałych celów, czyli firm i rolników wzrosła o 1 grosz – mówi Waldemar Binder, dyrektor Samodzielnego Zakładu Komunalnego w Niegosławicach.

Za metr sześcienny zużytej wody do celów spożywczych mieszkańcy zapłacą teraz 5,58 zł. Opłata abonamentowa naliczana niezależnie od tego, ile litrów wody zużyto, obowiązuje  w przedziale 3,93 zł – 9,74 zł, w zależności m.in. od tego, w jaki sposób mieszkańcy rozliczają zużycie wody i czy korzystają z e-faktury.

Opłata za wodę zużytą do celów inne niż spożywcze wynosi teraz 5,64 zł za metr sześcienny, a abonamentowa naliczana jest w przedziale 2,68 zł – 9,01 zł.

Mniej w Mycielinie

Stawki nie są równe także za odbiór ścieków, opłaty podrożały średnio o 5 groszy. Zyskali tylko mieszkańcy Mycielina, którzy zapłacą mniej o około 2 zł za każdy metr odprowadzonych ścieków, czyli 6,64 zł. Do stawki doliczany jest abonament w przedziale 2,74 zł – 11,66 zł.

– W taryfie wydzieliliśmy nową instalację kanalizacyjną w Mycielinie (w ubiegłym roku oddano tam do użytku sieć przydomowych oczyszczalni – przyt .red.). Tam jest wszystko na gwarancjach i planujemy niższe koszty niż te, które są na oczyszczalni w Niegosławicach – mówi W. Binder.

Mieszkańcy pozostałej części gminy zapłacą więcej. Obowiązuje ich stawka 11,63 zł za metr odprowadzonych ścieków. Gmina dopłaci im jednak 3,41 zł za każdy metr, więc ich rachunki będą naliczane od kwoty 8,88zł za metr (plus opłata abonamentowa w przedziale 2,74 – 13,25 zł).

– Szacujemy, że w skali roku na dopłaty gmina będzie musiała dołożyć około 200 tys. zł – dodaje dyrektor.

Radni nowe stawki zatwierdzili w poniedziałek, 31 maja. Obowiązują do końca maja przyszłego roku.

 

Droższa beczka

Zakład zaktualizował też cennik innych swoich usług. O około 15 procent, czyli średnio 20 zł, zdrożał wywóz nieczystości z szamb. Cena wywozu małej beczki (do 6 m sześc.) waha się w przedziale 105,84 zł  – 139,32 zł, w zależności od miejscowości. Im leży dalej od oczyszczalni w Niegosławicach, tym cena jest wyższa. Za wywóz dużej beczki (do 10 m sześc.) opłaty wahają się teraz w przedziale 140,40 – 173,88 zł.

Napisz komentarz »