REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Zmiany w radach

Opublikowano 04 czerwca 2021, autor: bj

W Lubsku i Łęknicy za dwa tygodnie staną wyborcze urny, a mieszkańcy wybiorą nowych radnych. W Brodach i Tuplicach nowi radni już ślubowali.

Na niedzielę, 13.06., został wyznaczony kolejny termin wyborów uzupełniających do Rady Miasta w Łęknicy i Lubsku. Terminy przesuwane były kilkakrotnie z uwagi na pandemię.

– Mamy nadzieję, że w końcu uda się przeprowadzić wybory. Na razie zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego są takie, że można je organizować – informuje Mateusz Marciniak z Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze.

W Łęknicy mieszkańcy pójdą głosować w dwóch okręgach wyborczych – 3 i 12. Wybiorą radnych w miejsce Mariusza Tuszkiewicza, który wyprowadził się do Trójmiasta i zmarłego Bogusława Junke.

Na liście chętnych do mandatu po B. Junke znajdują się Robert Brachun (49 l., kandydował bez powodzenia na radnego w 2018 r.) i Julita Jamza-Szik (35 l.), która ma za sobą pracę w samorządzie, a w ostatnich wyborach samorządowych przegrała z Dawidem Syzdkiem.

Na kolejny wolny mandat chętnych jest troje – Sylwester Olejniczak (56 l., kandydat na radnego w 2006 r.), Czesław Iwuć (55 l., były radny) i Andrzej Marszałek (67 l.), były przewodniczący Rady Miasta w latach 2014-2018. W wyborach samorządowych w 2018 roku startował z okręgu wyborczego nr 3 i przegrał z Mariuszem Tuszkiewiczem.

W Lubsku też czekają

W Lubsku do funkcji po zmarłym Marku Gutowskim sposobią się Arkadiusz Majchrowski (38 l., pracował w Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, teraz jest rolnikiem),  Ewa Śmiałek-Kowalewska (62 l.), emerytka, była dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 i Bogdan Bakalarz (59 l.), były burmistrz.

Epidemia nie przeszkodziła Rafałowi Leńczukowi (48 l.), który zgłosił swoją kandydaturę

Już wybrani

W wyborach do Rady Gminy w Brodach, po śmierci Ryszarda Łyczakowskiego, jako jedyny swoją kandydaturę zaproponował Rafał Leńczuk (48 l.), a więc komisja zebrała się po to, by spisać protokół o jego wyborze. W piątek, 28.05., podczas sesji złożył ślubowanie.

R. Leńczuk ma 48 lat i kandydował w 2018 r. z listy Gmina Brody-Wspólna Sprawa. Walkę o mandat przegrał właśnie z R. Łyczakowskim, który startował z listy Forum Samorządowego.

Z zawodu mechanik maszyn, Leńczuk pracuje jako budowlaniec w firmie tapicerskiej. Żonaty, ojciec 24-letniej córki.

W Tuplicach komisja wyborcza zebrała się 25.04. Tu również była jedna kandydatka – Mirosława Kromp z Nowej Roli. Jest sołtyską wsi od kilku kadencji i emerytowaną nauczycielką, a prywatnie ciocią wójt Katarzyny Kromp. Ślubowanie złożyła 28.05.

Napisz komentarz »