REKLAMA

Samorząd

Zarobieni radni

Opublikowano 11 czerwca 2021, autor: nk

Pół miliona złotych – tyle rocznie kosztuje mieszkańców Żar utrzymanie Rady Miasta. Większość z tych pieniędzy idzie na diety. Czy przekłada się to na pracę radnych?

Najniższa dieta w Radzie Miasta wynosi blisko 1 tys. 500 zł miesięcznie. Najwyższa, przewodniczącego Mariana Popławskiego – to około 2 tys. zł. Co radni muszą zrobić, żeby dostać te pieniądze? Wystarczy, że się podpiszą na liście obecności podczas komisji i sesji. Średnio w miesiącu radny musi być obecny na dwóch komisjach i jednej sesji. W czasie pandemii, tych spotkań było znacznie mniej, bo zdarzało się, że komisje nie zbierały się przez kilka miesięcy, a sesje odbywały się w sposób korespondencyjny. To wcale nie wpłynęło na wysokość diet radnych, za to wpłynęło na ich aktywność, a raczej jej brak.

Nie ma problemów?

Jednym z wyrazów aktywności radnych, których w Żarach jest 21, jest zadawanie pytań i składanie interpelacji. Najprościej rzecz ujmując – interpelacja dotyczy spraw o istotnym znaczeniu dla miasta, zapytanie natomiast – aktualnych problemów. Składa się je na piśmie, a burmistrz jest zobowiązana udzielić odpowiedzi, również na piśmie.

W całym 2020 roku do burmistrz Danuty Madej wpłynęło zaledwie 51 interpelacji i zapytań od radnych. Aż 8 radnych przez cały rok nie wykazało się w tym zakresie żadną aktywnością.

W tym roku jest jeszcze gorzej. Przez 5 miesięcy aktywność radnych zakończyła się na 10 interpelacjach.

Nie napracowali się

Do grona radnych, którzy nie złożyli ani jednej interpelacji i zapytania w 2020 roku, należą: Arkadiusz Lis (Dobre Miasto Lepszy Powiat), Anna Słodkowska (PO), Tadeusz Płóciennik (PiS), Dawid Polok (Dobre Miasto Lepszy Powiat), Robert Dziadul (Dobre Miasto Lepszy Powiat), Piotr Czerwiński (SLD) i Bogdan Hadryś (Forum Samorządowe).

Najbardziej aktywne były Edyta Gajda (Tobie i Miastu) i Joanna Werstler Wojtaszek (PiS). Te dwie radne złożyły więcej niż połowę wszystkich interpelacji i zapytań.

Przejęły interpelację

–  Przecież to ja wystąpiłem o otwarcie ul. Poznańskiej. Oficjalnie to było w gazecie i w telewizji. Później radne Edyta Gajda i Joanna Werstler-Wojtaszek tę interpelację przejęły na siebie i zapomniały, że to ja temat zgłosiłem. Ja zgłaszałem też temat głośnych imprez na terenie skateparku. Nie jestem biernym radnym, który tam jest, żeby rękę podnosić, a jak ktoś tego nie widzi, to ja nic na to nie poradzę – tłumaczy brak zapytań i interpelacji na swoim koncie Tadeusz Płóciennik, radny PiS.

Swoje zrobił

– Nie przemawia do mnie forma pisemna, bo mam wrażenie, że ona nie odnosi żadnego skutku. Nie chcę robić pisania dla pisania. Dla mnie wymiernym efektem pracy radnego nie jest ilość napisanych interpelacji, tylko konkretne działanie na rzecz mieszkańców. Potrzebą w moim rejonie było zrobienie chodnika przy ul. Baczyńskiego i to nie miało związku z tym, że tam mieszkam, tylko to wynikało z potrzeb i próśb mieszkańców, którzy w drodze do kościoła musieli iść ulicą, utrudniając ruch pojazdów. Mam jeszcze kilka tematów do załatwienia z mojego okręgu wyborczego i będę starał się to zrealizować przed wyborami. Nie zajmowałem się innymi częściami miasta, bo nie chciałem ingerować w relacje innych radnych z wyborcami i dać im szansę się wykazać – mówi Arkadiusz Lis, radny Dobrego Miasta Lepszego Powiatu.

2021 rok – złożone interpelacje i zapytania radnych:

Joanna Werstler Wojtaszek – 5

Edyta Gajda – 3

Lucyna Grzybowicz – 1

Klub Radnych Koalicji Żarskiej – 1

2020 rok – złożone interpelacje i zapytania radnych:

Joanna Werstler Wojtaszek – 17

Edyta Gajda – 14

Marian Popławski – 4

Marcin Grubizna – 3

Zbigniew Żychowski – 3

Adrian Jaworski – 3

Dominika Rezlerska – 2

Halina Majeryk – 2

Magdalena Lenczyk – 1

Grzegorz Chmielewski – 1

Aleksander Słowikowski – 1

Jacek Stroynowski – 1

Klub Radnych Koalicji Żarskiej – 3

Klub radnych PiS – 2

Napisz komentarz »