REKLAMA

Wasze sprawy, Zdrowie

Żagań bez chriurgii i ginekologii

Opublikowano 28 maja 2021, autor: jb

Są plany stopniowego likwidowania oddziałów covidowych 105. Szpitala Wojskowego. Jako ostatni do normalnej pracy miałby wrócić szpital w Żaganiu, prawdopodobnie od 1 lipca. Ale nawet wtedy do Żagania nie wróci chirurgia ani oddział ginekologiczno-położniczy z noworodkowym.

105. Szpital Wojskowy ma obecnie 112 łóżek covidowych, z czego 76 w Żaganiu, a 36 w Żarach.

W czwartek, 27 maja, w szpitalu w Żarach na oddziale covidowym przebywało 13 pacjentów, zajęty był jeden respirator. W Żaganiu było 28 pacjentów, w użyciu były trzy z siedmiu respiratorów.

– W ostatnim czasie jest mniej hospitalizacji, w związku z tym nie wykluczamy przywrócenia części wydzielonych oddziałów do standardowej pracy i przyjmowania pacjentów wymagających leczenia w warunkach szpitalnych, a którzy nie są zakażeni koronawirusem – mówi Justyna Wróbel-Gądek, rzeczniczka szpitala. – Obecnie, jako covidowy w Żarach wyodrębniony  jest nadal oddział chorób wewnętrznych i trzy stanowiska do wentylacji mechanicznej pacjenta, zaś w Żaganiu to oddział pulmonologiczny i 7 stanowisk z respiratorami – dodaje.

W Żarach do normalnej pracy już powrócił oddział chirurgiczny. Kolejny ma być oddział wewnętrzny. Dopiero później oddziały covidowe w Żaganiu.

 

Otworzą w lipcu?

W lubuskim wojewoda systematycznie zmniejsza liczbę łóżek dla pacjentów z koronawirusem. W tym tygodniu 50 miejsc zwolni się w gorzowskim szpitalu. W ostatniej dobie w województwie dla zakażonych pacjentów przygotowanych było 1.138 łóżek, z których zajętych było 199. Na 157 respiratorów zajętych było 17.

Jak się okazuje, są plany, by oddział zakaźny w Żaganiu działał do końca czerwca.

– To jest teraz najbardziej prawdopodobny termin. Tempo szczepień maleje w kraju, więc nie wiadomo, czy liczba zakażeń znowu nie będzie rosnąć- mówi Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu.

Przypomnijmy, że nawet po zamknięciu oddziałów covidowych, do Żagania nie wróci już chirurgia ani oddział ginekologiczno-położniczy z noworodkowym. Ginekologia została formalnie zamknięta w ubiegłym roku, chirurgię z Żagania do Żar przeniesiono na początku tego roku.

Żagańskie starostwo wyremontowało w tym roku piętro po dawnej chirurgii, miał w to miejsce zostać przeniesiony z Żar oddział laryngologiczny z pododdziałem okulistycznym.

– Jak tylko zostaną uwolnione oddziały, to będziemy wracać do naszej koncepcji uruchomienia poradni okulistycznej w Żaganiu. Gdy do Żagania trafi oddział okulistyczny, będziemy wiedzieli, jaki sprzęt musimy dokupić, żeby uruchomić tu jeszcze poradnię – dodaje I. Hryniewiecka.

Poradni okulistycznej, która przyjmowałaby pacjentów w ramach NFZ, w powiecie żagańskim w tej chwili nie ma wcale. Gdy do Żagania zostanie przeniesiony oddział okulistyczny, poradnia okulistyczna w Żarach nadal ma przyjmować pacjentów.

Napisz komentarz »