REKLAMA

Samorząd

Kto go zastąpi?

Opublikowano 28 maja 2021, autor: mk

Po 27 latach i 7 kadencjach gmina Lipinki Łużyckie będzie musiała wybrać nowego wójta.

Od pogrzebu Michała Morżaka, wójta Lipinek Łużyckich, minął dopiero tydzień, ale życie toczy się dalej i Urząd Gminy musi pracować.

– Wszyscy jesteśmy na pokładzie, tak jak życzyłby sobie tego nasz wójt – mówi Małgorzata Reszka, sekretarz gminy Lipinki Łużyckie. – Urząd funkcjonuje normalnie. Oczywiście jesteśmy pogrążeni w żałobie, jest nam bardzo smutno. Pan wójt nie chciałby jednak, żeby to wpływało na naszą pracę – mówi M. Reszka.

Po śmierci wójta, do czasu wybrania przez mieszkańców nowego, zostanie powołana osoba pełniąca jego obowiązki.

– Od momentu uprawomocnienia się postanowienia stwierdzającego wygaśnięcie mandatu do czasu objęcia obowiązków przez nowego włodarza, jego funkcję pełni osoba wyznaczona przez prezesa Rady Ministrów na wniosek wojewody – wyjaśnia Stanisław Blonkowski, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze. – Potem zostaną ogłoszone przedterminowe wybory, które wyłonią nowego wójta Lipinek Łużyckich.

Osoby, chcące zostać pełniący obowiązki wójta Lipinek Łużyckich, powinny składać swoje kandydatury do wojewody.

– Na razie jeszcze nikt się nie zgłosił – mówi Karol Zieliński, dyrektor biura wojewody. – Od pogrzebu pana wójta minęło zaledwie kilka dni, więc myślę, że kandydaci zgłoszą się w przyszłym tygodniu. Zostanie pełniącym obowiązki nie jest równoznaczne z tym, że ta osoba będzie wójtem po wyborach. O tym zdecydują mieszkańcy w normalnych wyborach samorządowych – dodaje K. Zieliński.

Następcy M. Morżaka będzie trudno zastąpić osobę, która cieszyła się takim autorytetem i szacunkiem. Na giełdzie nazwisk pojawiły się już pierwsze potencjalne kandydatury. Wśród nich wymieniana jest M. Reszka.

– Na razie jest jeszcze za wcześnie, by o tym mówić, kto zastąpi naszego wójta – zastrzega M. Reszka.

Podczas ostatnich wyborów samorządowych, M. Morżak miał tylko jednego przeciwnika.

– Na ten moment nie podjąłem jeszcze decyzji, czy wystartuję – mówi Dawid Nowakowski, były kandydat na wójta Lipinek Łużyckich.

Wśród kandydatów wymienia się również Marka Iwlewa, byłego wójta gminy Trzebiel, naczelnika wydziału nieruchomości w żarskim Urzędzie Miasta, a prywatnie mieszkańca gminy Lipinki Łużyckie.

– Nie będę tego komentował – odpowiada M. Iwlew, zapytany o swój ewentualny start w wyborach.

Do przedterminowych wyborów w Lipinkach Łużyckich dojdzie najprawdopodobniej na początku jesieni.

Napisz komentarz »