REKLAMA

Zdrowie

Więcej szczepionek niż chętnych

Opublikowano 28 maja 2021, autor: jb

Ponad 55 tysięcy dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi podano pacjentom na terenie powiatu żarskiego. Przez ostatni tydzień – 4 tysiące. W powiecie żagańskim podano dotąd 32.819 dawek, w tydzień – 3.894.

Łącznie w naszym regionie wykonano do tej pory 87.827 szczepień.

W powiecie żarskim w pełni zaszczepiono już 14.667 osób. Oznacza to, że przyjęły dwie dawki lub jedną od producenta Johnson&Johnson i uzyskały pełną odporność. W ostatniej dobie podano pacjentom 853 dawki.

Liczba zaszczepionych nie rośnie tak szybko w powiecie żagańskim. Do tej pory osób w pełni zaszczepionych jest tu 7.518. W ostatniej dobie podano pacjentom 564 dawki i jest to o połowę mniej w porównaniu do ubiegłego tygodnia.

Na terenie województwa lubuskiego łącznie wykonano już 519.863 szczepień, 154.525 osób uznaje się za w pełni zaszczepione. W ostatniej dobie w naszym województwie wykonano 10.269 szczepień i jest to trzeci od końca wynik w kraju. Mniej dawek podano tylko w województwach opolskim i podlaskim.

Na szczepienia mogą się już rejestrować wszyscy chętni, także nastolatkowie w wieku 16-17 lat.

– Pierwsze osoby, które powinny przyjąć drugą dawkę, mają terminy wyznaczone na początek czerwca. Nie wiemy, czy wszyscy faktycznie przyjdą, ale my jesteśmy gotowi. W czerwcu planujemy podawać po 180 drugich dawek dziennie i dodatkowo 50 dla tych, którzy będą chcieli zaszczepić się po raz pierwszy – mówi Jacek Wąsik, kierownik filii 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu.  

 

Auto dla zaszczepionych

Rząd zamówił dużo więcej szczepionek, niż jest chętnych. W czwartek, 27 maja, ogłoszono, że Polska podzieli się swoimi szczepionkami z Gruzją.

Jednocześnie, przygotowano szereg zachęt, które mają skłonić Polaków do szczepienia. Tylko zaszczepionym osobom, na zasadzie loterii, rząd chce rozdawać m.in. pieniądze, hulajnogi i samochody hybrydowe. Loteria Narodowego Programu Szczepień ma wystartować 1 lipca. Rząd na zachęty do szczepień planuje wydać około 140 mln zł.

Akcję prowadzić będzie Totalizator Sportowy. Minister Michał Dworczyk zapowiedział, że każda dwutysięczna zaszczepiona osoba otrzyma 500 zł. Co tydzień mają być losowane nagrody po 50 tys. zł i nagrody rzeczowe, m.in. hulajnogi elektryczne, vouchery na paliwo. Co miesiąc do zgarnięcia ma być dwa razy po 100 tys. zł i samochód hybrydowy. W finale loterii planowana jest nagroda dwa razy po milion złotych i także samochód. Szczegóły mają być opublikowane w ciągu dwóch tygodniu. Minister doprecyzował jedynie, że z loterii będą mogli skorzystać wszyscy zaszczepieni przynajmniej jedną dawką, także ci, którzy zaszczepili się już przed rozpoczęciem akcji.

 

Liczba podanych szczepionek

Powiat żarski:
Liczba łącznie podanych dawek: 55.008
Liczba osób w pełni zaszczepionych: 14.667
Liczba podanych dawek w ostatniej dobie: 853

Powiat żagański:
Liczba łącznie podanych dawek: 32.819
Liczba osób w pełni zaszczepionych: 7.518
Liczba podanych dawek w ostatniej dobie: 564

Województwo lubuskie:
Liczba łącznie podanych dawek: 519.863
Liczba osób w pełni zaszczepionych: 154.525
Liczba podanych dawek w ostatniej dobie: 10.269

komentarz »
  1. Asia 4 czerwca 2021 16:24 - Odpowiedź

    Proszę o rzetelną informację o powikłaniach po szczepionkach. Żaden lekarz nie mówi o skutkach długoterminowych po ingerencji w kod genetyczny mRNA.
    Dlaczego wcześniej nie zrobiono testów szczepionki mRNA na chorobach genetycznych?
    Jaki zysk osiągnął Pfizer na szczepionce oraz kto zapłacił za badania i testy na wirusie Covid-19?

Napisz komentarz »