REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Hojność burmistrza nie zna granic

Opublikowano 28 maja 2021, autor: jb

Można zamknąć drzwi przed mieszkańcami, pracować zdalnie z domu i dostać za to nagrodę.

Urzędnicy ze Szprotawy mogą się cieszyć z Dnia Samorządowca (27.05.). Hojny okazał się burmistrz, który na nagrody z tej okazji przeznaczył 52 tys. 800 zł z gminnego budżetu.

Choć gmina ma około 63 mln zadłużenia, nie na wszystkich się oszczędza. Sytuacja finansowa najłatwiejsza nie jest. Już w tym roku burmistrz zaciągnął kredyt konsolidacyjny, by spłacić 8 mln zł długów. Te pieniądze, według zapewnień urzędników, gmina pożyczyła na lepszych warunkach i dzięki temu ma zaoszczędzić 166 tys. zł, z planem przeznaczenia ich na inwestycje. Za to spłacać trzeba będzie ten kredyt o 10 lat dłużej, do 2036 roku.

Oszczędzanie w gminie trwa. Z tego powodu połączono m.in. klasy pierwsze szkoły w Wiechlicach już w trakcie roku szkolnego. Okrojono budżety dla sportowców o około 50 tys. zł w porównaniu do dwóch ostatnich lat. Trudna dla gminy okazała się także zrzutka na tomograf, który trafił do żagańskiego 105. Szpitala Wojskowego. Udało się na ten cel z budżetu wysupłać 10 tys. zł.

Urzędnicy mieli więcej szczęścia.

– Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego podjąłem decyzję o przyznaniu nagród za osiągnięcia w pracy. Pracownicy szprotawskiego magistratu od kilku lat ich nie otrzymywali. Nagrody zostały przyznane w zróżnicowanej wysokości w zależności od stopnia zaangażowania w pracę – mówi burmistrz Mirosław Gąsik.

Nagrody otrzyma 66 urzędników. Wypłaty zaplanowane są w przedziale 200 zł – 1 tys. 400 zł. Łącznie pójdzie na nie 52 tys. 800 zł. Nie są to prywatne pieniądze z kieszeni szefa, ale pochodzące od wszystkich podatników.

Na sobie nie oszczędzają też radni, bo już w marcu zagłosowali za podwyżką swoich diet o około 300 zł.

W pozostałych gminach i w Starostwie Powiatowym w Żaganiu nagród z okazji Dnia Samorządowca nie wypłacono. Natomiast w Urzędzie Miasta w Żaganiu wciąż przygotowują dla mediów informację na ten temat.

Napisz komentarz »