REKLAMA

Samorząd

Nie warto mieszkać w Żaganiu?

Opublikowano 28 maja 2021, autor: Piotr Piotrowski

Żagań się wyludnia, starzeje. Młodzi uciekają za lepszą pracą do większych miast. Ponad połowa mieszkańców nie widzi poprawy życia w ostatnich 5-7 lat. To wnioski z ankiety niezależnej firmy, która za 22 tys. zł pracuje nad strategią dla miasta na najbliższe lata.

Smutne wnioski wynikają z ankiet przeprowadzonych przez niezależną firmę wśród mieszkańców na zlecenie Urzędu Miasta, które posłużą do opracowania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Żagania na lata 2021-26. Pytano o to, czy dobrze się mieszka w Żaganiu, jakie miasto daje możliwości zatrudnienia czy spędzaniu czasu po pracy.

Prawie 60 procent pytanych odpowiedziało, że nie warto mieszkać w Żaganiu. Aż 38 procent przyznało, że jest niezadowolonych lub raczej niezadowolonych z bycia mieszkańcem Żagania. Blisko 83 procent podkreśliło problem w znalezieniu atrakcyjnego zatrudnienia. Pracę Urzędu Miasta nisko lub bardzo nisko oceniło aż 35 procent żaganian. Ponad 52 procent oceniło, że nie widzi poprawy jakości życia w mieście w ciągu ostatnich 5-7 lat.

Nie widać „realnej zmiany”

Wyniki diagnozy podsumowali radni na poniedziałkowej komisji gospodarki (24.05.).

– Wiele wniosków jawi się tutaj jako akt oskarżenia wobec nas wszystkich, zarządzających miastem. Mieszkańcy dają wielu sytuacjom czerwoną kartkę – skwitował radny Tomasz Kwarciński. – Prawie 60 procent odpowiedziało, że nie warto mieszkać w Żaganiu. Dla mnie to jest wręcz dramatyczna sytuacja. To powinno nam dać do myślenia, bo mamy już połowę kadencji, a zapowiadanej „realnej zmiany” nie widać.

– Jestem najstarszym radnym i dużo widziałem. Coś się dzieje, ale za mało. Aby zatrzymać młodych ludzi w mieście, powinniśmy się nastawić na budownictwo komunalne, na wynajem – podkreślił przewodniczący komisji gospodarki, Wiesław Bochenek.

– Powinniśmy wyciągnąć wnioski z tej diagnozy, zamiast chować ten dokument do szuflady, tak jak poprzednie strategie – skwitował radny Grzegorz Kuźniar.

Burmistrz Andrzej Katarzyniecnie zabrał głosu w tej sprawie. Zapytaliśmy w urzędzie, czy strategia trafi na półkę, tak jak poprzednie. Zapewniono nas, że tak się nie stanie.

Jak wynika z ankiety, problemów do rozwiązania jest sporo, a kadencja już na półmetku.

Napisz komentarz »