REKLAMA

Samorząd

Czas wrócić do roboty!

Opublikowano 28 maja 2021, autor: Piotr Piotrowski

Nie muszą się wiele natrudzić, żeby zarobić. Od wybuchu epidemii żagańscy radni obradują zdalnie, siedząc wygodnie przed komputerami w swoich domach. Za taką robotę inkasują od 1 tys. 167 zł do 1 tys. 972 zł

Dziś (piątek, 28 maja) żagańska Rada Miasta będzie znów obradować zdalnie, mimo że otwierają się restauracje, baseny czy siłownie, a stacjonarne sesje w ten sam dzień odbędą się w Żarach czy Szprotawie. Przez całą pandemię na normalnych sesjach spotykali się m.in. radni z Brzeźnicy czy Wymiarek. Im Covid -19 nie był tak straszny. 

Zorganizowanie piątkowej sesji online w Żaganiu, podobnie jak poprzedzających ją komisji, nie podoba się radnym z opozycji burmistrza Andrzeja Katarzyńca.

 – Jestem za tym, aby po rocznej przerwie wreszcie wrócić do normalnej pracy, tym bardziej, że pandemia jest w odwrocie, wielu już przeszło Covid-19 i się zaszczepiło przeciwko niemu – mówi radny Grzegorz Kuźniar. – Nie wiem dlaczego sesja majowa odbywa się w trybie online, skoro mamy duże pomieszczenia, aby bezpiecznie zorganizować obrady, na przykład w pałacu. Być może ktoś się boi większej ilości pytań, patrzenia na ręce, a może obecności mieszkańców na sesji?

Adam Matwijów, przewodniczący Rady Miasta, tłumaczy, że termin sesji ustalany był znacznie wcześniej niż data znoszenia obostrzeń.

– Sesja majowa będzie ostatnią w trybie zdalnym. Kolejną, w czerwcu, zrobimy już stacjonarnie. Podobnie jak komisje przedsesyjne – zaznacza.

Dodajmy, że najniższa dieta radnych z Żagania to 1.167 zł Szefowie komisji i ich zastępcy pobierają miesięcznie po 1.509 zł i 1.368 zł. Przewodniczący Rady Miasta inkasuje 1.972 zł, jego zastępcy – po 1.711 zł.

W czasach zarazy radni dostają tyle samo diety, co w normalnych warunkach. Tyle że mogą obradować w kapciach, nie wychodząc z domu.

Napisz komentarz »