REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Udało się za drugim podejściem

Opublikowano 28 maja 2021, autor: bj

Strażacy ograniczyli zakres prac, a budowlańcy swoje oczekiwania finansowe. Dzięki temu ponownie ruszy budowa strażnicy PSP w Żarach.

Budowę siedziby Komendy Powiatowej PSP w Żarach kontynuować będzie firma Roberta Łukasika z Zieleni. Wygrała przetarg z dwoma innymi firmami. Jej cena była najniższa i wyniosła 5 mln 570 tys. zł.

Za te pieniądze Zakład Usług Budowlanych podjął się zewnętrznego wykończenia budynków komendy, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej i wieży. Do tego wybuduje wiatę parkingowo-kontenerową, instalację kanalizacji deszczowej, hydrant zewnętrzny, sieć,  elektryczną, gazową i teletechniczną. Do tego wykona nawierzchnie utwardzone i ogrodzi teren.

Podpisali kwity

Przypomnijmy. Pierwszy przetarg nie wypalił, choć było kilku chętnych. Wszyscy jednak oczekiwali znacznie więcej, niż strażacy mogą dać. Dlatego nowy został rozpisany na mniejszy zakres prac. 

– W porównaniu do poprzedniego zamówienia zrezygnowaliśmy m.in. z bram garażowych – wyjaśnia st. bryg. Paweł Hryniewicz, zastępca komendanta powiatowego.

Nowa siedziba żarskich strażaków powstaje przy ul. Zielonogórskiej. Składa się z dwukondygnacyjnego budynku komendy, gdzie znajdą się sale dyspozytorska, edukacyjna i wykładowa, pomieszczenia dla personelu, centrum zarządzania kryzysowego oraz garaż na trzy samochody.

W budynku JR-G będzie hala garażowa, pomieszczenia dla strażaków i dowództwa, magazyny, szatnie, warsztat, myjnia i wieża. Na parterze w części JR-G projekt przewiduje strefę szkoleniową z salą wykładową i salami do ćwiczeń. Ponadto na 2-hektarowej działce powstanie bieżnia, boisko wielofunkcyjne, ściana ćwiczeń.

Całkowita wartość inwestycji to 27 mln zł. Plan zakłada jej realizację w 2024 r. Koszt już zakończonych etapów inwestycji to 6 mln 142  tys. 447 zł.

Umowa z R. Łukasikiem została podpisana w połowie maja, zgodnie z nią prace mają zostać wykonane do połowy grudnia. 

Napisz komentarz »