REKLAMA

Wasze sprawy

Szambo do kontroli

Opublikowano 28 maja 2021, autor: jb

Kontrole wywozu przydomowych szamb planowane są w gminie Wymiarki.

– Na razie informujemy, że takie kontrole będą. Mieszkańcy muszą poczuć się zobowiązani, potem rozpoczniemy kontrole w którejś wiosce albo na konkretnej ulicy. Nie możemy sprawdzać wybiórczo, bo taką kontrolę można zaskarżyć – mówi wójt Lech Miszewski.

Na wsiach nacisk na kontrole będzie większy.

– Ludziom kiedyś nie przeszkadzało, że sąsiad w nocy szambo wylewa do rowu albo na łąkę, ale dzisiaj już im to przeszkadza. Sami zgłaszają skargi, wtedy musimy reagować – dodaje wójt.

W ubiegłym tygodniu do urzędu ktoś zgłosił, że niewywiezione szambo jednej ze wspólnot mieszkaniowych zalewa łąkę.

– Sprawdziliśmy dokumenty wywozu ich ścieków, które były prawidłowe. Wspólnota jest na górce, okazało się, że to nie szambo wybiło, a ściekająca woda po ulewach, która dostała się do źle zabezpieczonego włazu – mówi wójt.

Nie przelewać i wywozić regularnie

Urzędnicy ilość wywiezionych ścieków sprawdzają na podstawie paragonów ze zlewni przy oczyszczalni.

– Specjalnie dla beczkowozu jest tam licznik, urządzenie, który wydaje paragon do faktury, na ich podstawie wyliczamy ilość ścieków. Nie jest to jednak podstawą kontroli. Gmina nie może określić limitu, ile ścieków na mieszkańca powinno być wywożonych w miesiąc. Najprościej byłoby to policzyć na podstawie dostarczonej z wodociągu wody. Ustawa jest jednak na tyle nieprecyzyjna, że mówi o tym, że szambo nie może się przelewać i nie może być wywożone rzadziej niż dwa razy na kwartał – tłumaczy L. Miszewski.

Do końca tygodnia zapadnie decyzja, która wioska albo ulica doczeka się jako pierwsza kontroli.

– Będziemy wymagać od mieszkańców przedstawienia umów na odbiór ścieków i paragonów za taką usługę. Gdyby ktoś uporczywie spuszczał ścieki  poza oczyszczalnią, to możemy wezwać do niego policję – ostrzega wójt.

Napisz komentarz »