REKLAMA

Kultura, Oświata

Pierwszy ważny egzamin

Opublikowano 28 maja 2021, autor: jb

Ponad 350 uczniów ósmych klas w Żarach i 231 w Żaganiu pisało egzaminy na koniec szkoły we wtorek, 25 maja.

Przez trzy dni (25-27.05.) ósmoklasiści pisali kolejno egzaminy z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego.

Przez to, że już drugi rok uczyli się zdalnie, zmniejszono im wymagania egzaminacyjne. Z języka polskiego skrócono listę obowiązkowych lektur, a na matematykę i język obcy przygotowano mniej zadań.

 

Ćwiczyli zasady

W Żaganiu najwięcej, bo 82 uczniów pisało egzamin w Szkole Podstawowej nr 7.

– Przed egzaminami organizowaliśmy dla nich konsultacje w szkołach, między innymi poświęcone temu, jak opanować stres, były także dwa egzaminy próbne. Przeżywam ten egzamin podwójnie, jako nauczyciel, ale też dlatego, że pisze mój syn – mówi Ewa Kopczyńska, nauczycielka z SP nr 7.

.Przed egzaminem wielu uczniów spodziewało się analizy tekstów z „Pana Tadeusza” i tak było. Jako wypracowanie do wyboru mieli rozprawkę o poznawaniu siebie w trudnych sytuacjach lub opowiadanie o przenosinach bohatera literackiego do współczesnego świata.

– Nie czułam stresu przed egzaminem. Wydaje mi się, że nauka zdalna w domu jest łatwiejsza. Odpadło trochę lektur, więc mieliśmy lżej – mówi Oliwia Krzyżan.

– Temat rozprawki był łatwy, a egzamin był prostszy niż próbny. Średnio przychodzi się do szkoły po tak długiej nauce zdalnej, ale mam nadzieję, że wyniki będą dobre – dodaje Bartosz Maksymiuk.

– Polski nie był trudny, ale zmniejszenie listy lektur na to nie wpłynęło, bo i tak wykreślono te, które rzadko pojawiały się na egzaminach – mówi Julka Maryniak.

Wszyscy uczniowie do szkół powrócą od 31 maja.

– To dobrze, będzie chociaż okazja, żeby się spotkać. Nie będziemy mieli balu na koniec szkoły, to chociaż będziemy mogli spędzić razem trochę czasu – dodaje Patrycja Kuczek.

 

  Wystarczy przyjść

 Żeby zdać egzamin ósmoklasisty, trzeba do niego przystąpić, jednak od jego wyniku może zależeć to, czy uczeń dostanie się do wybranej szkoły średniej. Już na pierwszy dzień egzaminu nie dotarło na niego po trzech uczniów w Żarach i Żaganiu. Napiszą go w dodatkowym terminie (16-18 czerwca). Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 2 lipca.

Napisz komentarz »