REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Drzewa pod topór

Opublikowano 28 maja 2021, autor: bj

Ponad 20 drzew będzie musiało zostać ściętych przed montażem ogrodzenia wokół Domu Pomocy Społecznej w Miłowicach (gm. Żary).

O zgodę na to Barbara Litewka, dyrektorka DPS, zwróciła się do zarządu powiatu.

– Z tyłu parku brakuje na części płotu. Na długości ok. 40 metrów jest tylko zniszczona, pozrywana siatka. Trzeba to zabezpieczyć. Mamy kupioną siatkę i słupki. Robimy to we własnym zakresie, żeby koszty były jak najmniejsze – wyjaśnia B. Litewka.

Jeden usechł, drugi się przewrócił

Dlaczego trzeba wyciąć 23 drzewa, w tym dąb szypułkowy o obwodzie 670 cm? Do tego inne dęby, czeremchy, olchy, klony, topole i robinie oraz brzozę. Poza najgrubszym, ich obwody liczą od 40 cm do 160 cm.

– W części są to samosiejki. Ponadto to tak zwane słupy – drzewa uschnięte oraz wywroty, czyli położone przez wiatr – przekonuje B. Litewka.

Najpierw dwa, potem dwadzieścia

– Wpłynął do nas wniosek o usunięcie dwóch drzew. Pani dyrektor argumentowała to właśnie montażem ogrodzenia – wyjaśnia Józef Radzion, starosta żarski.

– Mamy już zgodę zarządu. Wcześniej był u nas leśnik, wszystko sprawdził – dorzuca B. Litewka.

Wspomniany przez B. Litewkę leśnik to specjalista ds. leśnictwa ze Starostwa Powiatowego.

– Z jego opinii wynika, że dwa drzewa są wypróchniałe, a jedno mocno przechylone, zagrażające bezpieczeństwu. Pozostałe 20 drzew przeszkadza w wykonaniu ogrodzenia posesji – dorzuca J. Radzion. Zarząd zgodę wydał pod jednym warunkiem. – Pani dyrektor musi uzyskać akceptację konserwatora zabytków – zastrzega J. Radzion.

B. Litewka zapewnia, że już to załatwia. I jest dobrej myśli.

– Konserwator zabytków dostał już pismo i wniosek z załączoną dokumentacją fotograficzną, protokołami. Gdy tylko będziemy mieli zgodę, ruszamy z pracami – kończy.

Napisz komentarz »