REKLAMA

Zdrowie

Chcą odmrozić Żary

Opublikowano 21 maja 2021, autor: jb

Po chirurgii, do normalnej pracy ma wrócić oddział wewnętrzny 105. Szpitala Wojskowego w Żarach.

W województwie systematycznie w każdym tygodniu zmniejszana jest liczba łóżek przygotowanych dla pacjentów z koronawirusem.

W czwartek, 20 maja, w lubuskim było 1138 łóżek covidowych i 152 zarezerwowane respiratory. Na oddziałach covidowych leżało łącznie 242 pacjentów, w użyciu były 34 respiratory.

Obłożenie spada też w 105. Szpitalu.

Szpital, jak do tej pory, maksymalnie mógł przyjąć 160 zakażonych pacjentów jednocześnie. Po powrocie do przyjęć pozostałych pacjentów na oddziale chirurgicznym, obecnie w szpitalu przygotowanych jest 112 łóżek na oddziałach covidowych w Żarach i Żaganiu. 76 z nich w Żaganiu, 36 kolejnych utworzonych na oddziale wewnętrznym szpitala w Żarach.

W czwartek, 20 maja, szpital w obu miastach miał przyjętych 58 pacjentów. Z 54 wolnych miejsc, 13 było na oddziale w Żarach, 41 wolne łóżka miał oddział w Żaganiu. Z dostępnych w szpitalu 10 respiratorów, zajętych było 5.

-Nadal oddział chorób wewnętrznych oraz oddział pulmonologiczny są oddziałami dedykowanymi pacjentom zakaźnym. Jeśli nastąpią jakieś zmiany, informować będziemy na bieżąco – mówi Justyna Wróbel-Gądek, rzeczniczka szpitala.

Jak nieoficjalnie udało nam się ustalić, plany są takie, by do końca maja do normalnej pracy, czyli przyjmowania pacjentów nie zakażonych, powrócił oddział wewnętrzny w Żarach. Miejsca covidowe prowadzone byłyby dalej tylko w Żaganiu.

W tym tygodniu minister zdrowia ogłosił, że wszystkie oddziały covidowe będą stopniowo „odmrażane” tak, by w każdym województwie działał jeden szpital przyjmujący zakażonych pacjentów. Pozostałe mają wracać do planowanego przyjmowania pozostałych pacjentów. W niektórych województwach o tym, jakie to będą szpitale, decyzje już zapadły. W naszym województwie jeszcze nie.

– Decyzję w sprawie takiego szpitala covidowego podejmie wojewoda – mówi Joanna Branicka, rzecznik oddziału NFZ w Zielonej Górze.

Na razie nie wiadomo, czy dotyczyć będzie ona oddziałów covidowych w Żaganiu, gdzie szpital ma dostępnych 7 respiratorów.

Napisz komentarz »