REKLAMA

Zdrowie

Nie brakuje miejsc na szczepienia

Opublikowano 21 maja 2021, autor: jb

Już ponad 51 tysięcy dawek szczepionki przeciw koronawirusowi podano pacjentom na terenie powiatu żarskiego. W powiecie żagańskim wykonano do tej pory 28.925 szczepień.

W tydzień zaszczepiło się 4.420 osób w powiecie żarskim, łącznie podano 51.005. W ostatniej dobie podano pacjentom 814 szczepionek. Do tej pory w powiecie 12.334 osoby przyjęły dwie dawki szczepionki. To dla porównania prawie tyle, ile jest mieszkańców gminy wiejskiej Szprotawa.

Dużo więcej, bo łącznie 7.545 dawek podano w tym tygodniu w powiecie żagańskim. W ostatniej dobie szczepionkę przyjęło 1096 osób. Jak do tej pory w powiecie podano łącznie 28.925 dawek szczepionki, z których 6.542 osoby to te, które otrzymały już dwie dawki. Porównując, można by powiedzieć ze zaszczepiło się około  tyle osób, ile mieszka w całej gminie Iłowa.

Z ponad 51 tysięcy dawek w powiecie żarskim 20 tysięcy podano w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym. – Ok.40% wszystkich wykonanych szczepień w powiecie żarskim to szczepienia zrealizowane właśnie u nas – mówi Justyna Wróbel – Gądek, rzeczniczka szpitala.

Mniej chętnych

Od 10 maja na szczepienia mogą rejestrować się wszyscy chętni – osoby pełnoletnie. Od poniedziałku, 17 maja, może być zapisywana młodzież w wieku 16-17 lat.

-Mieliśmy już przypadki rejestracji 16 i 17-latków. Na podanie szczepionki może już przyjść dziecko z wypełnionymi i podpisanymi drukami przez rodziców. Może już, na sam zabieg przyjść z rodzicem i wypełnić dokumenty tu na miejscu. Wystarczy zgoda jednego rodzica, nie muszą się podpisywać oboje – mówi Jacek Wąsik, kierownik filii 105. Szpitala w Żaganiu, gdzie czynny jest punkt szczepień powszechnych.

Na pierwszą dawkę szczepionki nie ma już tak dużo chętnych. – Z ostrożności, żeby szczepionki nam się nie marnowały, w tym tygodniu szczepimy po 150 osób dziennie (wcześniej było po 180 osób). Baliśmy się, że nie nie będzie tylu osób dziennie, obecnie na szczepienia zapisuje się już mniej osób. Jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich chętnych. Na pierwszą dawkę podania Pfizera czeka się około tygodnia – dodaje.

Szczepionka od firmy Pfizer podawana jest tu od wtorku do piątku.

-24.05. pierwszy raz podawać będziemy szczepionkę firmy Johnson&Johnson, raz w tygodniu dla tych, którzy nie mają czasu na oczekiwanie terminu drugiej dawki. Na pierwszy dzień mamy już komplet zapisanych 100 osób. Kolejne zapisy prowadzone są już na 31 maja – dodaje J. Wąsik.

200 dziennie

Nadal 700 dawek tygodniowo podaje się w punkcie szczepień w Starym Żaganiu.

– W czerwcu już szykujemy się do podawania drugich dawek, których który szczepili się pierwszy raz pod koniec kwietnia. Wiem, że z tego powodu w czerwcu może być trudniej o termin pierwszego szczepienia. Nie wiemy jeszcze, co będzie z harmonogramem szczepień w lipcu – mówi Agnieszka Wiśniewska, kierownik GOPS w Żaganiu, która koordynuje działalność punktu szczepień.

W puncie podaje się średnio 200 dawek dziennie.

– Punkt nie jest czynny we wszystkie dni, bo to zależy od tego, kiedy przyjeżdżają szczepionki. W tym tygodniu zaczęliśmy szczepić po południu we wtorek, bo tego dnia rano była dostawa. W dniu przywozu dawek szczepionki zdarzają się kilkugodzinne opóźnienia, ale wszystkie osoby zarejestrowane na ten dzień, zawsze są zaszczepione – mówi A. Wiśniewska.

W województwie lubuskim podano do tej pory 468.960 dawek szczepionki. Na milion mieszkańców województwa dwie dawki przyjęło zaledwie 131.440 osób. W ostatniej dobie w naszym województwie wykonano 11.357 szczepień i jest to trzeci od końca wynik w kraju. Najwięcej zaszczepiono w województwie mazowieckim: 61.889 w jeden dzień.

Liczba podanych szczepionek

Powiat żarski:
Liczba łącznie podanych dawek: 51.005
Liczba osób, które przyjęły dwie dawki: 12.334
Liczba szczepień w ostatniej dobie: 814

Powiat żagański:
Liczba łącznie podanych dawek: 28.925
Liczba osób, które przyjęły dwie dawki: 6.542
Liczba szczepień w ostatniej dobie: 1.096

Województwo lubuskie:
Liczba łącznie podanych dawek: 468.960
Liczba osób, która przyjęła dwie dawki: 131.440
Liczba szczepień w ostatniej dobie: 11.357

Napisz komentarz »