REKLAMA

Komunikacja

Wreszcie się doczekają?

Opublikowano 21 maja 2021, autor: Piotr Piotrowski

Jest szansa, że mieszkańcy Miodnicy (gm. Żagań) w końcu doczekają się modernizacji ponad 4 kilometrów drogi. Dzięki remontowi, szybciej też dotrzemy z Żagania do Zielonej Góry.

Remont nawierzchni w tej wsi jest ostatnim etapem modernizacji drogi wojewódzkiej nr 295. Inwestycję jej właściciel, Zarząd Dróg Wojewódzkich, chciał wykonać już kilka lat temu, ale firma opracowująca dokumentację techniczną zbankrutowała, a kolejna miała problemy, aby ją skończyć. Po wzroście cen usług budowlanych i przejrzeniu infrastruktury, koszty inwestycji podrożały blisko trzykrotnie, do ok. 28 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że za trzecim razem się uda. Obecnie trwają przymiarki ZDW do zakończenia prac projektowych, wedle których koszt modernizacji odcinka o długości 4,19 km wyniesie 30,74 mln zł.

 – Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 295 w Miodnicy jest ujęta w planie inwestycji priorytetowych planowanych do realizacji na drogach wojewódzkich – informuje Paweł Tonder, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Dyrektor dodaje, że jednocześnie ZDW stara się o unijne dofinansowanie.

– Podpisanie umowy o dofinansowanie możliwe byłoby na początku czwartego kwartału tego roku – dodaje. – Jednocześnie planujemy przygotowanie i ogłoszenie postępowania przetargowego, co umożliwiłoby podpisanie umowy z wykonawcą robót niezwłocznie po pozyskaniu dofinansowania na realizację zadania. Zakończenie robót nastąpi w trzecim kwartale 2023 roku.

Zakres prac obejmuje m in.: korektę geometrii drogi, rozbiórkę istniejącej i wykonanie nowej konstrukcji jezdni, odwodnienie drogi, rozbudowę mostu, budowę chodników, oświetlenia, budowę i przebudowę zatok autobusowych czy budowę szykan spowalniających ruch na wlotach do miejscowości.

Napisz komentarz »