REKLAMA

Polityka

Maciuszonek rządzi

Opublikowano 21 maja 2021, autor: Patryk Świtek

Wacław Maciuszonek, były burmistrz Żar, został przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubuskiego. – Wiem, że nie będzie łatwo, bo wstępuję na podminowany grunt – powiedział.

Poniedziałkowy (17.05.) Sejmik zaczął się od usunięcia ze stanowiska Wiolety Haręźlak, dotychczasowej przewodniczącej. Wniosek o jej odwołanie leżał w biurze Sejmiku od 10 marca. Taka decyzja wymaga tajnego głosowania, dopóki więc sesje odbywały się zdalnie, W. Haręźlak mogła czuć się bezpiecznie. W poniedziałek radni pierwszy raz od dłuższego czasu obradowali w tradycyjny sposób. Można było więc przeprowadzić procedurę odwoławczą. Początkowo wydawało się, że koalicja wykorzystała po prostu szansę. Na sesję nie przyszli Kazimierz Łatwiński (PiS) i Sławomir Kowal (Bezpartyjni Samorządowcy). Koalicja miała więc przewagę 15 do 13. Dokładnie taki wynik przypieczętował los W. Haręźlak. Jeszcze przed głosowaniem głos zabrał Sebastian Ciemnoczołowski (PO):

– Na przestrzeni ostatnich miesięcy doszło do licznych sytuacji, które doprowadziły do wniosku, że sprawowanie tej funkcji przez panią Wioletę Haręźlak nie jest właściwe i bezstronne. Wykorzystywała pozycję na rzecz swojego klubu Samorządowe Lubuskie – tłumaczył.

W. Haręźlak robiła dobrą minę do złej gry: –  Myślę, że dołożyłam starań, żebyście państwo czuli się równoprawnymi członkami i mogli decydować o losach województwa. Na tyle się znamy, na ile nas sprawdzono. Życzę powodzenia temu, kto zajmie moje miejsce. To był wielki zaszczyt – powiedziała na do widzenia.

Podminowany grunt

Kiedy po przerwie S. Ciemnoczołowski, szef klubu Platformy, zgłosił na przewodniczącego Wacława Maciuszonka, było już jasne, że PO po cichu dogadało się z Bezpartyjnymi Samorządowcami. PiS zgłosił Helenę Hatkę, a Samorządowe Lubuskie – ponownie W. Haręźlak. Pierwsza dostała 7 głosów, a druga – 5. W. Maciuszonek zgarnął 16 głosów.

W. Maciuszonek dziękował swojej poprzedniczce: –  Mam inną ocenę jej pracy, niż to było we wniosku o odwołaniu. Chciałbym wyraźnie powiedzieć, że przystępując do koalicji z kolegami i decydując się zostać przewodniczącym, miałem na względzie, żeby ustała walka. Mój główny cel to zagasić wszystkie konflikty. Wiem, że nie będzie to łatwe, bo wstępuję na podminowany grunt. Ale mam nadzieję, że uda się pewne rzeczy załagodzić, myślę głównie o niepotrzebnym konflikcie z prezydentem Zielonej Góry. Mam marzenie, żeby polityka krajowa nie docierała na tę salę. Wolałbym, żebyśmy skupili się na naszych problemach – powiedział.

Niektórzy się sparzyli

Maciuszonek zapowiedział, że nie będzie biernym przewodniczącym.

– Ostatnie, co o mnie można powiedzieć, to że będę posłuszny. W moim życiu miałem wiele przypadków, że niektórzy się sparzyli na tym. Jeśli komuś będę lojalny, to tylko województwu lubuskiemu i Lubuszanom – zapewniał.

Przekonywał też, że ma potrzebne na tym stanowisku doświadczenie.

– Od 90 roku byłem wiceprzewodniczącym rady w Krośnie Odrzańskim, niecałą kadencję, bo przeniosłem się później do Żar. Ale niektóre praktyki chciałbym stamtąd przenieść. M.in. prowadzenie sesji przez wiceprzewodniczących – powiedział. Swoją zapowiedź od razu wprowadził w życie, bo prowadzenie sesji oddał wiceprzewodniczącemu Mirosławowi Marcinkiewiczowi.

– Nie zmieniłem poglądów i mam nadal krytyczne spojrzenie na temat niektórych działań zarządu. Ale zdaję sobie sprawę, że życie nie jest tylko białe i czarne. Mimo różnic chciałbym prosić o współpracę. Żebyśmy się nie musieli wstydzić za to, że nad czymś głosujemy. Żeby sukcesem nie było to, że coś zablokowaliśmy – dodał.

Mają większość

Wybór W. Maciuszonka oznacza, że Bezpartyjni Samorządowcy stali się nieformalnymi koalicjantami PO, PSL i SLD. Dotychczas w Sejmiku był pat 15:15. Teraz koalicja będzie miała 18 głosów.

Przewodniczący Sejmiku pobiera comiesięczną dietę w wysokości blisko 2,7 tys. zł.

komentarze »
  1. Waldek 4 czerwca 2021 16:18 - Odpowiedź

    Ciekawe dlaczego taki doświadczony fachowiec nie pracuje w prywatnym biznesie za duże pieniądze?
    Przecież politycy w Polsce nie zarabiają dużych pieniędzy w porównaniu z prywatnym biznesem.

  2. ja 13 czerwca 2021 22:02 - Odpowiedź

    Dramat

Napisz komentarz »