REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Deszcz był niewinny

Opublikowano 21 maja 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Park przy alei Jana Pawła II w Żarach, któego remont kosztował krocie, został zalany. Nie zawiniła ani Żarka, ani obfite opady deszczu.

Park, wyremontowany za 7,5 mln zł, został zalany po ulewnych deszczach, które przeszły nad naszym regionem w nocy ze środy na czwartek (12/13.05) w zeszłym tygodniu. Wody było tak dużo, że miejscami sięgała kostek. Przypomnijmy. Mieszkańcy zaalarmowali redakcję w czwartek rano, informując, że wylała rzeka Żarka, płynąca przez park pod betonowymi płytami. Jak się okazało, nie zawiniła rzeczka, tylko studzienki kanalizacyjne z pobliskiej ul. Zielonogórskiej.

Urząd Miasta zwrócił się do Instytutu Meteorologii i Gospodarki wodnej o podanie dobowej sumy opadów dla Żar. Urzędnicy chcieli sprawdzić, czy były tak duże, że żadna kanalizacja nie dałby sobie z nimi rady. Jak się okazało, deszcz nie był winny.

– Dostaliśmy odpowiedź z instytutu – potwierdza Daniel Babula z żarskiego Ratusza. – Ilość opadów nie była kluczowa – przyznaje urzędnik. – Wypłukane zostały ścieżki, co spowodowane zostało nadmiarem wody. Będziemy oczekiwać, że sprawa zostanie rozwiązana przez wykonawcę. Jeśli zaś chodzi o infrastrukturę drogową, analizujemy, co było powodem wylania i jak zapobiec takim sytuacjom w przyszłości. Na razie żadne konkretne działania nie zostały podjęte. Według naszej oceny, w parku żadne rośliny nie zostały uszkodzone. Już obejrzał je dendrolog – informuje D. Babula.

Choć pod ulicą Zielonogórską zamontowano większe rury i to dwukrotnie, bo ze średnicy 600 mm zwiększono je na 1200 mm, to w rurach pojawiły się separatory oczyszczające wody deszczowe z zanieczyszczeń. Możliwe, że to właśnie przez ten dodatek kanalizacja nie poradziła sobie z nadmiarem wody.

Napisz komentarz »