REKLAMA

Gospodarka

Czereśni nie pojemy

Opublikowano 21 maja 2021, autor: jb

Sadzonki pomidorów cieszą się największą popularnością wśród klientów odwiedzających targowisko przy ul. Rybackiej w Żaganiu. Kosztują średnio 2,50 zł za sztukę. Czereśnie w regionie do kupienia były w tym tygodniu po… 80 zł za kilogram.

Sadzonki pomidorów sprzedawane są średnio po 2,50 zł za sztukę. Sadzonki selera można kupić po 40 groszy za sztukę.

– Dawno już nie było tak, że pod folią jeszcze w maju trzeba było palić węglem, przez przymrozki. Na rośliny z pola trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Pogoda nie pozwala na wiele – mówi Bogdan Nieradka, który sprzedaje swoje plony na targowisku. – W marketach czy sklepach sieciowych można kupić dużo produktów, które są niby polskie. Ciężko w to uwierzyć, patrząc na pogodę – dodaje.

– Na polu najwięcej wysiewów jest w maju. Na to, że kupimy fasolkę spod chmurki, będzie można liczyć dopiero w lipcu. Dzisiaj można kupić u nas m.in. ogórki, jest jeszcze marchew – słyszymy na targowisku.

Poczekasz na tańsze

W warzywniaku w tym tygodniu najwięcej trzeba było zapłacić za fasolkę szparagową, bo 45 zł za kilogram. A wcześniej była nawet po 69 zł za kilogram. W cenie nadal są truskawki, pół kilo to wydatek rzędu 19 zł.

Nie wszędzie pojawiły się już w sprzedaży czereśnie. Tam, gdzie są, przy kasie można się zdziwić. W tym tygodniu za kilogram tych owoców w Lubsku trzeba było zapłacić nawet 80 zł!

Brak słońca i niskie temperatury to główne powody wysokich cen nowalijek w tym roku. Nawet tych sprowadzanych z zagranicy, bo podobne problemy mają sadownicy w Holandii czy Hiszpanii. Dlatego też ceny kalafiorów, sałaty, cukinii, bakłażanów, papryki, rzodkiewki, pomidorów i innych nowalijek jeszcze przez dłuższy czas będą wysokie.

Produkt Średnia cena
botwinka 2-3 zł za pęczek
buraki 2-3,5 zł za kg
fasolka szparagowa 35-45 zł za kg
cukinia 6,50 – 7 zł za kg
kalafior 7 – 11 zł za sztukę
kalarepa 3 – 5 zł za sztukę
młoda biała kapusta 5 – 7 zł za sztukę
ogórki 5-7 zł za kg
pietruszka korzeń 5,50 – 8 zł za kg
pomidory 6 – 15,50 zł za kg
ziemniaki 1,50 – 2,50 kg
truskawki 20-40 zł za kg
komentarz »
  1. Andrzej M 27 maja 2021 18:05 - Odpowiedź

    Trochę jakby za wcześnie na czereśnie…

Napisz komentarz »