REKLAMA

Zdrowie

Płacz lub płać

Opublikowano 21 maja 2021, autor: jb

Pacjent pacjentowi nierówny. Choć problemy ze zdrowiem ma wielu, niewielu może sobie pozwolić na szybszy termin wizyty u lekarza specjalisty.

W czasie pandemii, gdy część lekarzy rodzinnych nadal udziela jedynie teleporad, zamiast przyjmować w gabinecie, możemy liczyć na spotkanie z lekarzem specjalistą. Ci koronawirusa boją się mniej, bo przyjmują prywatnie, ale też na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Na NFZ kolejki stale rosną, każda poradnia ma podpisaną umowę, która określa, ile maksymalnie może przyjąć osób, czyli za ile pacjentów otrzyma zapłatę.

Średnia cena wizyty u specjalisty prywatnie wynosi obecnie 150 zł.

Decyduj, czy cię stać

Najtrudniej jest się dostać do endokrynologa. I prywatnie, i w ramach NFZ. W naszym regionie ci lekarze przyjmują tylko w Żarach. W 105. Szpitalu Wojskowym zapisy do tego specjalisty na razie zatrzymane są na czerwcu przyszłego roku. Nikt więcej nie oferuje możliwości skorzystania z bezpłatnej porady. Prywatnie, na wizytę możemy liczyć w terminie od października do grudnia 2021 roku, w zależności od tego, którego lekarza wybierzemy. Cena za wizytę waha się wtedy w przedziale 150-200 zł.

Terminy na bezpłatną wizytę u okulisty wyznaczane są w listopadzie. Jeżeli zapłacisz, na badanie możesz liczyć już w pierwszej połowie czerwca.

Jeszcze większych problemów z sercem możesz dostać, gdy dowiesz się, że lekarz kardiolog może przyjąć cię w drugiej połowie października. Jeżeli możesz zapłacić, na wizytę poczekasz do sierpnia.

Terminy w drugiej połowie  października ma także diabetolog. Jeżeli cię stać, to lekarza w prywatnej poradni zobaczysz jednak już pod koniec maja.

Jeżeli nie możesz chodzić, to na pomoc ortopedy musisz poczekać do połowy września. Jeżeli dasz radę jednak dojść do gabinetu prywatnego, to lekarz przyjmie cię nawet następnego dnia. Albo tego samego, jeżeli zgłosisz się rano.

Na bezpłatną wizytę u alergologa musisz poczekać do 10 czerwca, ale prywatnie zobaczysz się z lekarzem za dwa dni.

Neurolog przyjmie nas za 130-150 zł. U kardiologa zapłacimy np. 140 zł, ale osobno trzeba dopłacić za echo serca (około 80 zł), jeżeli będzie prowadzone w trakcie tej samej wizyty. Do urologa za 150 zł poczekamy około tygodnia.

Nawet jeżeli nie mamy umówionej wizyty prywatnej u specjalisty, a zależy nam na czasie, możemy liczyć na to, że lekarz i tak nas przyjmie, jeżeli zechce i zdąży. W prywatnym gabinecie nie ma dziennego limitu osób.

Poradnia/specjalista Termin wizyty na NFZ w Żarach Termin wizyty prywatnej/cena
Endokrynolog brak miejsc do końca czerwca 2022 październik – grudzień 2021; 150-200 zł
Okulista początek listopada 10 czerwca; średnio 150 zł
Kardiolog druga połowa października początek sierpnia; 140-150 zł
Diabetolog druga połowa października koniec maja; 150 zł
Ortopeda połowa września następnego dnia 150 zł
Neurolog po 20 lipca połowa czerwca; 130 -150 zł
Dermatolog połowa lipca początek czerwca; 150 zł
Alergolog po 10 czerwca dwa dni czekania; 150 zł
Urolog po 9 czerwca tydzień czekania; 150 zł
Napisz komentarz »